Büyüyen zindelik (wellness) pazarı

Pandemi, insanların zindelik (wellness) arayışı için de hızlandırıcı oldu. Durup kendiyle baş başa kalan insanlar iyi hissetmenin, iyi olma halinin peşine düştüler.

McKinsey 6 ülkede 7500 tüketiciyle bu konuda yaptığı araştırmanın raporunu yayınlamış. Dünyada 1,5 trilyon dolarlık bir pazar olduğunu %5-10 arasında büyüdüğünü tahmin ediyorlar.

Zindeliği 6 boyutta değerlendiriyormuş katılımcılar:
Sağlık, egzersiz, beslenme, görünüm, uyku ve duygusal farkındalık (mindfulness)

🩺 Sağlık ilk akla gelen ve en çok para harcanan kısım ama bu tıbbi hizmetlerin ötesinde kişisel sağlık ölçümlerinizi yapabildiğiniz aletlere kadar uzanıyor. Herkes kendi sağlığını kendi takip etmek istemiyor mu, teknoloji giderek bunu daha mümkün kılıyor.

🏃‍♀️ Egzersiz kısmı pandemi döneminde en geride kalanlardan ama aynı zamanda üzerimizde en çok baskı oluşturanlardan. Hangimiz bu konuda iyi bir desteğe ihtiyaç duymuyoruz?

🍽 Beslenme her zaman sağlıkla ilişkilendirilir ama artık yediklerimizin tatlarının güzel olması kadar bizi zindelik hedeflerimize yaklaştırmasını da istiyoruz.

👸 Daha iyi görünmeyi kim istemez, bu zaten başlı başına kendimizi iyi hissetmemize yarıyor. Burada kozmetik ürünlerin yanı sıra cerrahi olmayan küçük müdahaleler de var (lazer, oksijen terapi vb).

😴 İyi uyku nispeten insanların yeni radarına giriyor, saatler, bileklikler de gözümüzü açıyor, bunun için yardımcı ürünler de talep görecek (yatak, yastık, perde ve yorganlar vb).

🙏 Duygusal farkındalık şu an için en küçük dilim bu harcamalar içinde ama benim de en büyük atılım göstereceğini düşündüğüm alan. Meditasyon için Headspace gibi uygulamaları duymuşsunuzdur. Bence buraya ilgi çok büyük ama insanlar ne yapmaları gerektiiğini bilmiyorlar veya çok karmaşık gibi geliyor. İki ay önce bir haber paylaşmıştım. (linki yorumda)

Bir ilginç tespit de bu pazarın %70’ini ürünlerin, %30’unun hizmetlerin oluşturduğu. Hizmet tarafında daha hızlı bir büyüme öngörüyorlar.

Katkısız, doğal ürünler, kişiselleşmiş ve teknolojiyle barışık ürün ve hizmetler başarının anahtarları.

Hangi işi yapıyorsanız olun, bu boyutlardan biriyle bir bağ kurabilirseniz bence şirketinizin sürdürülebilirliği açısından çok isabetli bir iş yapmış olursunuz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum
  • […] Not: Çarşamba günü wellness (zindelik) konusuna değinmiş ve bu pazarın dünyadaki büyüyen seyrine dikkat çekmiştim. Neden olduğunu anlamadığım şekilde yazım algoritmanın gazabına uğradı, sadece 32 kişi görüntülemiş. Algoritmayı nasıl kızdırdıysam bu orta halli bir paylaşımımın %1’ine falan karşılık geliyor. Hakkımda kırmızı bülten falan çıkmış olabilir. Linkedin Microsoft’un elinde böyle çalışıyorsa, bizim hiçbir yerli yazılımcıya kızmamamız lazım. (merak eden olursa yazımın linki) […]