İzoleyim, izole…

Apple Vision Pro çıktı, 2015’ten bu yana geliştiriyorlarmış bu ürünü.
Ben açıkçası Apple Watch gibi bir başarı hikayesi beklemiyorum. Var olan VR gözlüklerinden üstün olduğunu anlıyoruz ama 10 kat daha üstünse bir anlamı var. İki misli iyiyse bile bir çığır açmaya yetmez. Kendilerini diğer VR’lara eş görmemeleri, spatial computing gibi isimler vermeleri de bunu değiştirmez.

En temel soru: Bu cihaz hangi sorunu çözüyor?
Benim anladığım iyi bir ev eğlence sistemi. Ofis için iki ekran kullanmaktan farkını pek göremedim.

İnsan doğasına aykırı bu cihaz konusunda neden bu kadar büyük beklenti içine girdiklerini anlamıyorum. Daha doğrusu anlıyorum tabii, tamamen bütün görüş alanımızı kapatma, bizi her an yönlendirme isteğini anlıyorum ama insanların buna alışacağını beklemelerini anlayamıyorum. Tabii Matrix’teki gibi bir sahte algı dünyasında yaşayan insanların olduğu bir gelecek olabilir. Gerçi onun da sistem için nasıl bir faydası olabileceğini çözemiyorum, Matrix’teki gibi insanları pil yerine koymanın dışında.

Ama dikkatimizin çalınması konusunda bilinç ve rahatsızlık giderek artıyor. Bir de multitasking’in ipliği pazara çıkıyor. Yapılan çalışmalar insanın beyin kapasitesinin teknoloji gibi gelişmediğini, hala kafatasımızın içinde son birkaç yüz bin senede fazla değişmeyen tek işlemcili bir bilgisayar olduğunu söylüyor. Gerçekten tek bir şeye odaklanabiliyoruz, geri kalan her şeyi otomatik pilotta götürüyoruz.

Hugo Gernsback (ki kendisi bilim kurgu teriminin isim babasıdır, Dünya Bilim Kurgu Topluluğu’nun her yıl verdiği Hugo ödülleri adını ondan almış) neredeyse tam yüz yıl önce, 1925 yılında “isolator” (tecrit eden) bu başlığı yaptığında, dışarıdan gelen uyarıcılara karşı kullananı korumayı istemiş. Şimdi Apple bizden kafamızı bu uyarıcı kovasının içine sokmamızı teklif ediyor, hatta bunun için 3500 dolarcık istiyor bizden. Bu arada Türkiye fiyatını hesaplamışlar 200,000TL civarı olacak gibi görünüyor. Elbet bu parayı bayıla bayıla verenler olacak; bu cihazı alacakların kümesi ile, “tatillerini beach club’larda geçirenlerin” kümesi ile denk ve eşittir. Oradan bir pazar tahmini yapabilir Apple.

Örneğin insanların arabayla giderken neden bu maskenin içine gireceklerini anlayamıyorum. Arabanın camları bize bütün ihtiyacımız olan bilgileri gösterebilir, bu teknoloji var.

“Uyananlar” sadeleşmeye doğru gidiyor. Biz kovaladıkça hayat daha hızlı kaçıyor. Ne kadar uğraşsak da bu kadar çok şeye yetişemeyeceğimiz gerçeğiyle yüzleşemiyoruz. Bir ömre 10 tane ömür sığdırmak sandığımız gibi keyif vermiyor.

Benim öngörüm basit: Gerçek lüks hayatı en doğal haliyle yaşamak olacak. Onu yaşayamayanlar mış gibi yapacak. Bu $3500’lık lüks benim aklımdaki lükse uymadığı için geleceğini parlak görmüyorum.

“isolator” için kaynak haber: https://starandstyle.com/world-facts-is/49/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin