Gözüm üstünüzde

Geçtiğimiz 5 hafta sonunda burada bir test yürüttüm. Daha doğrusu size planımı açık etmiştim 7 Temmuz paylaşımımda. Sonuçları da paylaşacağıma söz vermiştim.

Bu, Newcastle Üniversitesi’nde sosyal ve anti sosyal davranışlar üzerinde çalışan bir grup araştırmacının yaptıkları bir deneyin uyarlamasıydı.
Üniversitede bölümdeki mutfakta kahve makinasının yanında bir kumbara varmış. Onun üzerindeki kahve/süt alınması için katkı talep eden posterde bir hafta “bir çift göz” diğer hafta “çiçek resimleri” kullandıklarında toplanan para miktarını izlemişler. İnsanlar kimse bakmazken dahi bir çift göz gördüklerinde daha dürüst davranma eğilimi göstermişler.

Ben de aynı taktiği kullansam acaba Patreon hesabımda işe yarar mı diye düşündüm.
“Yazılarımdan, podcastimden, topluluklarımdan fayda gördüğünüzü düşünüyorsanız, Patreon hesabıma katkıda bulunabilirsiniz.
Teşekkürler”

diye bir notla Cumartesileri gözler, Pazarları çiçekler paylaştım. Grafikte kaç defa görüntülendiğini, kaç etkileşim aldığını yazdım ve çıktı olarak da Patreon hesabıma yapılan katkıları ekledim.

Görünüşe göre pek etkili olmadı 😊 Tek söyleyebileceğim aynı saatte çıktığım postlardan algoritmanın “gözleri” biraz ön plana çıkardığı. Tabii bu gözlerin daha fazla etkileşim almasından da kaynaklanmış olabilir (tavuk-yumurta). Onun dışında hafta içinde daha fazla destek geldiği oldu, başka yönlendirmelerden veya hafta sonunun etkisi olabilir bilemiyorum.

Neyse böyle şakayla karışık bir denemeydi. Siz maddi destek olmak isterseniz paketlere göz atabilir, manevi destek olmak için de ücretsiz bir Patreon hesabı açıp (“Join the Community” butonundan) beni ve paylaşımlarımı takip edebilirsiniz. Gözüm üstünüzde! 👁️😄

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin