Bir içedönük müsünüz?

Bir içedönük müsünüz, iş dünyasında bunun baskısını hissediyor musunuz?

Sevgili Hülya Mutlu Salı akşamı Değer Yaratmanın Formülü | Podcasti Kitap Kulübü’müze konuk oldu. “İçedönüklerden iyi lider olur mu” diye bir soru geldi. Hülya, “İyi’den Mükemmel Şirkete” adlı kitaptan bir örnek verdi; mükemmele ulaşan şirketlerin üst düzey yöneticilerinin dışa dönük kişiler olduğuna dair yaygın inançtan bahsetti. Oysa yapılan araştırmada görülmüş ki bu şirketlerin çoğunun yöneticileri içe dönük kişiler ve bu kişiler oldukça mütevazı, oldukça alçak gönüllü insanlar.

Hülya “içedönük insanların duygu regülasyonunu daha iyi yaptıklarını, sağduyulu olma, sakinliğini koruyabilme gibi konularda daha iyi olduklarını düşünüyorum” dedi. Şöyle devam etti; “Hep bize şöyle öğretildi. İçedönükler girişken değildir, atılımcı değildir vesaire. Bu tanımların yeniden yapılması gerektiğini düşünüyorum. Aileler de mesela içedönük çocuklarıyla ilgili çok tedirginlik yaşıyorlar ve onları özünden koparmak için çok ciddi bir baskı var. Bu insanları bir haline bırakmak lazım, bırakalım otantik benlikleriyle ilerlesinler. Herkes son derece dışa dönük konuşkan arkadaş edinmeye çok yatkın falan olmak zorunda değil.”

Hülya’ya katılıyorum. Herkesi bir kalıba sokmaktan ne zaman vaz geçeceğiz bilemiyorum.Dün akşam ise bu kez Mert Fırat, Kıvanç Ergun, Itir Erhart’ın evsahipliğinde ve HiDoctor’ın katkılarıyla DasDas’ta Hülya’nın kitap tanıtımındaydık.

#socialtouch desteği de sahnedeydi. Dr. Sertaç Doğanay moderasyonunda mini bir panel vardı Cenk Caner, Eda Ocak, Emre Başkan, Itir Erhart ve Meral Kızılkaya Demirtaş’ın kitaptan esinlenen notlarını aktardıkları. Hülya da şimdiden ikinci baskısını yapan kitabının gelirlerini İhtiyaç Haritası‘na bağışlama taahüdünü duyurdu, Mert Fırat’a verdiği belgeyle. Dayanışma çok güzel bir şey!

Benim de size bir sürprizim var, bir kitap dostu olarak. Buraya kadar okuduysanız bu paylaşıma bu akşama kadar bir yorum veya reaksiyon bırakanlar arasında yapacağım çekilişle Hülya’nın “Bu Bir Yatırım Tavsiyesi’dir” adlı kitabını hediye edeceğim. 🤗Resmi daha büyük görmek için etkinleştirin,

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum
  • Hülya Mutlu’nun olduğu toplantıya katılamadım:( podcastten dinlemek aynı tadı vermese de bi teselli oluyor. 🤗

Okumaya devam edin