Mastavra Pide: 5 – Mastaura Antik Kenti: 2

Haftasonu Ersin UĞUR‘un Roma Dönemi’ne ait 1800 yıllık Mastaura Amfitiyatrosu hakkındaki paylaşımıyla karşılaştım. Önce Roma’daki Colosseum ile karşılaştırılan büyüklükteki keşfin Şubat 2021’de yapılmış olmasına rağmen hiç duymamış olmama şaşırdım. Toprağa gömülü olduğu için hemen hiç zarar görmeden korunmuş olduğu için eşi benzerinin bulunmamasına daha da şaşırdım. Ben duymadıysam başkaları da duymamış olabilir diye paylaşmak istedim.

Önce size biraz şehir hakkında bilgi vereyim:
Mastaura, Aydın’ın Nazilli ilçesi yakınlarında yer alan, antik dönemde Karya bölgesinde bulunan, önemli bir ticaret ve idari merkeziymiş.

Mastaura, Roma İmparatorluğu döneminde özellikle M.S. 2. ve 3. yüzyıllarda büyük bir gelişme göstermiş. Şehir, özellikle mermer ocakları ve mermer işleme atölyeleriyle ünlüymüş. Mastaura mermeri, birçok önemli Roma yapısının inşasında kullanılmış. Aynı zamanda şehir, dönemin ünlü tıp okulu olan Mastaura Tıp Okulu’na da ev sahipliği yapmaktaymış.

Mastaura aynı zamanda dini öneme sahip bir yermiş. Şehirde Artemis Tapınağı bulunuyormuş ve bu tapınak önemli dini törenlerin gerçekleştirildiği bir merkezmiş.

Bu son iki yılda yapılan kazılarda şehrin yanındaki bu amfitiyatro ve kanalizasyon sistemi ortaya çıkarılmış.

Birçok haber taradım; Aydınlılar dışında konuya ilgi gösteren yok gibi. Fotoğraflarda gördüğüm en yüksek yetkili Aydın Kültür Turizm Müdürü.

Memleket döviz yokluğundan kırılıyor, faiz ne olacak derdindeyiz. Bolluk içinde yokluk böyle bir şey. Tarih elinde, yapı elinde, tek yapman gereken onu gün yüzüne çıkarmak ve hikayesini yazmak/anlatmak. Bunu becerememek, bunun kıymetini bilmemek bana çok dokunuyor.

Aklıma turizm deyince Prag geliyor; sanki turistler için baştan düzenlenmiş bir şehir, hemşerileri figüran olmuş (turistten yılmışlar), şehrin asıl sahibi turistler!

Bu arada Google’a girip “Mastavra” yazarsanız ilk 7 sonuçta skor şöyle: Mastavra Pide: 5 – Mastaura Antik Kenti: 2. Bravo sana pideci!

Resim: Nazilli’nin yılda 100bin turisti ağırlamaya hazırlandığını duyuran belediyehaber.net’in haber fotoğrafı. 😏

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin