Sizi sabah yataktan kaldıran ne?

Sizi sabah yataktan kaldıran ne?

Kendinizi geliştirmekle ilgiliyseniz çok kez duymuşsunuzdur bu soruyu. Benim de kendimce yanıtlarım vardı; değer yaratmak dilime pelesenk ettiklerimden biri.

Sevgili Neslihan Öz #bilgiyledeğişim’i kendisine şiar edinmiş bir NLP koçu, bir değişim danışmanı. YouTube kanalında dört bölümden oluşan bir sohbet yapmıştık. İlk bölümünü buradan duyurmuştum, ikinci bölümü de yayında.

Neslihan bu soruyu sorduğunda, o gün programım doluysa, biriyle buluşacaksam, eğitim vereceksem, bir yerde kolaylaştırıcılık yapacaksam daha bir zinde kalkıyorum gibi, iş odaklı bir yanıt verirken, “motivasyon kaynağın insanlarla temasın diye anlıyorum” dedi ve ben aydınlandım. Aktif dinlemeye veya empatik dinlemeye örnek oluşturacak bir andı resmen. Satır aralarını okumak çok önemli bir beceri, böyle sorarak da hemen teyidini almış oldu benden.

Zorluğa olan merakımı da dile getirdim. Orada da kendimce bir keşifte bulundum ayak üstü; neden zoru bu kadar sevdiğim “belki de başarısız olmanın bedelini karşılayacak bir zorluğu seçmek” olarak ağzımdan dökülüverdi.

Zorluk hakkında düşünmem “Akış” teorisiyle netlik kazanmıştı. Sizi oyunda tutan bir zorluk seviyesi gerek. Ne çok basit gelip zevk almadığınız, ne de sizi yılgınlığa sürükleyecek bir zorluk. Aksine hep mesafe kat ettiğiniz ve bu şevkle kendinizi geliştirmek isteyeceğiniz bir ortam. O nedenle “Ben zorlanmadığım hiçbir işte çalışmadım” dedim, bunu bir zayıflık itirafı olarak algılıyorsanız, tekrar düşünün. 😊

Bu bölümde son olarak “değişim”den bahsettik.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin