Oy vermenin ötesi

14 Mayıs’ta oyunuzu kullanacaksınız diye umuyorum. Ötesini merak ediyor musunuz?

Oy ve Ötesi, Türkiye’de katılımcı demokrasi anlayışının yerleşmesine yönelik projeler yapmak ve bunu yaparken toplumun farklı kesimlerinden, farklı inanç ve görüşlere sahip kişileri bir araya getirerek, tek bir amaç uğruna çalışılmasını sağlamak için kurulmuş bir sivil toplum örgütü.

Ben son iki yerel seçimde görev aldım, bu seçimde de görev alacağım. Daha önceki deneyimimde hiçbir art niyet olmasa da, o kadar çok usul hatası yapmaya müsait bir ortam olduğunu gördüm ki, eğitimde öğrendiklerimle sandık kurullarına büyük katkım olduğunu fark ettim. Hatta ikinci seçimde bina sorumlusuydum, beni çokları avukat sandılar.

Oy ve Ötesi’nde de iyileştirilecek çok yön olabilir, ama ben gerçekten sandık tutanaklarının kopyasının iletilmesinden çok yapılacak usul hatalarını önlemek için bu görevin üstlenilmesi gerektiğine inanıyorum. Halen geç değil siz de hemen başvurup, kendi oy kullanacağınız veya müsaitliğinize göre ihtiyaç olan bir okulda görev alabilirsiniz. İnanın bir günlük mesaiye değecek bir emek.

Görev almak istemiyorsanız da, linkteki eğitime göz atabilirsiniz. Hatta en çok merak edilen mührün hangi durumlarda geçerli olduğunu ve mührün basılışına göre oyların ittifaklara ve partilere nasıl dağıtılacağını gösteren 80-99 arası sayfaları inceleyebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın