Güçlü yönlerimle nasıl anlam yaratabilirim?

Dün podcastimde yayınladığım bölüme “karakterinin güçlü yönleriyle yolunu çiz” adını verdim ama kaydı bitirdikten sonra farkettim ki kendi güçlü yönlerimden ve hatta nispeten zayıf yönlerimden ve onları nasıl telafi edeceğimden bahsettim ama yoluma nasıl ışık tuttuğundan bahsetmedim. Bu haliyle biraz “tık tuzağı” gibi oldu. Eh, insan her hafta bir bölüm kaydedince bir sürü işi arasında, hazırlığını dört dörtlük yapamayabiliyor. Şimdi bu eksiği gidermeye çalışayım.

Güçlü yönlerim arasında ilk 7 şöyle sıralanıyordu: Öğrenme aşkı, dürüstlük, mizah, yaratıcılık, merak, nezaket ve adalet.

Kurumsal hayatta uzun yılllar pazarlama üst düzey yöneticiliği yaptım. Ama açıkçası bu güçlü yönleri dilediğimce işe koşamıyordum.
Peki şimdi neler yapıyorum?

Eğitmenlik: Başkalarına ilham vermek ve öğretmek için öğrenme, merak ve yaratıcılık sevgimi kullanabileceğim bir alan.

Blog Yazarlığı ve Podcast yayıncılığı: İlgimi çeken konularda makaleler, bloglar ve podcast için yaratıcılığımı, dürüstlüğümü ve mizahımı kullanabiliyorum.

Danışmanlık ve Fasilitatörlük: Dürüstlük ve adalet konusundaki güçlü yönlerim, hizmet verdiğim şirketlerde şeffaflık ve güven kültürü oluşturmama yardımcı olabilirken, yaratıcılığım ve öğrenme sevgim, değişen koşullar karşısında yenilikçi ve esnek kalmama imkan sağlayabiliyor.

Girişimcilik: Başarılı bir marka oluşturmak için yaratıcılığımı ve mizahımı kullanarak adalet, dürüstlük ve nezaket değerlerimle uyumlu bir iş kurabilirim. Örneğin der-ya topluluğu veya DYF kitap kulübü.

Gönüllülük: Gönüllü olarak, çeşitli sosyal sorunlarla mücadele eden bireylere ve topluluklara nezaket ve adaletle yardım etmeye çalışıyorum.

Bütün bu uğraşlar beni akışta tutarken, çevreme katkı sunabildiğim ölçüde anlamlı bir yaşam sürmemi sağlayabilir.

Siz güçlü yönlerinizi buldunuz mu? Bunları anlamlı bir hayat için nasıl kullanıyorsunuz?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın