DYF Kitap Kulübü Mart’23 Buluşması

Ruhumuz ve bedenimiz bir bütün, dün buna ayıldım. Günün bir anında stres yaşadığımız zaman, olay sadece kafamızın içinde geçmiyor, bütün vücudumuz buna tepki veriyor. Gerçi orası da garip; beyinden giden sinyallerin yol açtığı reaksiyonlar tekrar beyne geri bildirim olarak dönüyor. Bir tehlike görüp kalbin hızlı atması emrini gönderen beyin, bundan dolayı tedirgin olan da yine beyin. Tam olarak böyle mi oluyor bilmiyorum ama okuduklarımdan edindiğim izlenim bu.

Ayıldığım konu şu; ruhsal bir problem yaşadığınızda psikoloğa gidiyorsunuz, onunla sadece konuşuyorsunuz. Oysa psikolojik sorununuz altında yatan neden bedensel olabilir. İşin uzmanları bunu zaten biliyordur, farkındadır, tedavide bu gözetiliyordur, ben yeni ayıldım, onu söylüyorum.

Dün akşam kitap kulübümüzde Brené Brown’ın “Mükemmel Olmamanın Hediyeleri” adlı kitabını konuştuk. Üyelerimizden Dr. Yasemin Parlak Demir Hanım özşefkat konusunu konuşurken bize bir egzersiz yaptırmayı önerdi. Yakından takip edenler hatırlayacaklardır. Ağustos ayında da Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı hocamızın vagus sinirini uyarmak için bize gösterdiği egzersizi sizinle paylaşmıştım. Ben o gün bugündür uyguluyorum, size de tavsiye ederim.

Size stres yaşatan bir anda, öz şefkat duygusunu tetiklemek için yapabileceğiniz şeylerden biri fiziksel temasmış. Kendinize dokunarak destekleyici hissettiren fiziksel teması bulabilir, bu stresle baş etmenize yardımcı olabilirmişsiniz. Yasemin Hocama bu egzersizi de paylaşacağım söyledim, o da sağ olsun Dr.Christoper Germer’in “Özşefkatli Farkındalık” adlı kitabının ilgili bölümünün fotoğrafını paylaştı. Oradan aktarıyorum:

“Kendinize sizi izleyen biri olmasından endişelenmeyeceğiniz özel bir alan bulun. Aşağıda insanların temas ile kendilerini rahatlattıkları farklı yolların bir listesi bulunmaktadır. Bu listedeki yöntemleri deneyin ve kendi yatıştırıcı temasınızı bulmaktan çekinmeyin. Bu keşfi gözleriniz kapalıyken yapmak isteyebilirsiniz, bu sayede sizin için doğru olan şeye odaklanabilirsiniz.
✨Bir eliniz kalbinizin üzerinde
✨İki eliniz kalbiniz üzerinde
✨Yumuşak ve nazik bir şekilde göğsünüzü okşamak
✨Bir eliniz kapalı halde diğer elinizin üzerine koyarak kalbiniz üzerinde
✨Bir eliniz kalbinizin, diğer eliniz karnınız üzerinde
✨Bir eliniz yanağınızın üzerinde
✨Ellerinizle yüzünüzü tutmak
✨Yumuşak ve nazik bir şekilde kafanızı okşamak
✨Kollarınızı kavuşturarak kendinizi yumuşak ve nazik bir şekilde kucaklamak
✨Bir elin diğerini nazikçe tutması
✨Avuçlarınızı kucağınızıda birleştirerek açmak

Sizi gerçekten rahatlatan bir temas bulana kadar araştırmaya devam edin. Unutmayın herkes farklıdır.

Bedeninizin bakım aldığını ve güvende olduğunu hissetmesine yardımcı olarak, zihninizin ve kalbinizin bedeninizi takip etmesini kolaylaştıracaksınız.”

Kitap kulübünde Nisan ayında “Stoacının Günlüğü”nü okuyacağız. 

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın