Resim: kultur.istanbul

Bir Tatlı Kaşığı Çamur

Kadınların toplumsal hayata ve ekonomiye katılımlarını her medeni ve makul insan gibi savunuyorum. Ancak kendimi önyargılardan muaf görmüyorum, toplumsal rolleri reddetsem de algılarımdan kolay kolay sıyrılamıyorum.

Geçtiğimiz Pazar akşamı “Bir Tatlı Kaşığı Çamur” oyununu izledim Alan Kadıköy’de.
Tokat gibi çarptı, feleğimi şaşırttı oyun. Anlatacağım…

Akademisyen ve oyun yazarı Elif Candan’ın toplumsal cinsiyet üzerine yürüttüğü akademik araştırmalar sonucunda kaleme aldığı güçlü bir metine dayanan, Pınar Akkuzu’nun yönetmenliğini üstlendiği bir perdelik bir tiyatro oyunu. Kadının çocukluğu, ergenliği ve yetişkinliğini onun gözünden bir (dış ses) gazetecinin soruları eşliğinde izliyorsunuz. Bengisu İspir ve Cansu Canaslan dansı, müziği kullanarak muazzam bir oyunculuk sergiliyorlar.

O “tatlı” kaşığıyla bir kadının hayatını, güler yüzle, espiriyle size “acı acı” yediriyorlar, gülseniz güldüğünüze utanıp sıkılıyorsunuz, çünkü gülünecek bir mevzu değil, kadının içine düşürüldüğü bu durum. Bir kez daha sanatın ifade gücü karşısında teslim oluyorsunuz. Bir yanda çocuk şarkıları, diğer yanda ışık ve gölgelerin savaşı, anlatmakla olmaz oyuncuların nasıl “arıza” bir performans çıkardıklarını izlemeniz lazım.

Benim bu oyundan haberdar olmamı sağlayan ise, genç sanatçılar ve tiyatrocularla bu toprakların insanlarının hikayelerini ve olgularını dünyayla paylaşma idealiyle 2020 yılında kurulan Echoes Sahne kurucusu dostum Gökhan Civan. 25 yılı aşkın kurumsal hayattan (ki en kravatlısından, en stratejikinden) çıkıp insanın nasıl içindeki tutkuyu çıkartabildiğinin canlı örneği. Ben bir TEDx bekliyorum, yetkililere duyurulur… 🤗

İstanbul ve İzmir’de önümüzdeki haftalarda yeni temsiller olacak, iki linkte farklı tarihler var.

https://biletinial.com/tiyatro/bir-tatli-kasigi-camur
https://tiyatrolar.com.tr/tiyatro-bilet/bir-tatli-kasigi-camur

Bu arada İspir ve Canaslan’ı geçen bahar “İllyria Diyarının Aslanları” adlı çocuk oyununda da izlemiştim. 25 Ocak’ta Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Bakırköy’de oynuyorlarmış, işte bu da geçen yılki yazım

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin