Seda Ölmez Çakar ile Etki Yatırımı ve Etki Ölçümü

Değer Yaratmanın Formülü | Podcast’inin bu bölümünde konuğum OCTA IMPACT kurucusu Seda Olmez Cakar.

Etki yatırımı ve etki ölçümü son zamanlarda giderek daha çok duyduğumuz kavramlar, ancak gördüğüm kadarıyla epey kafa karışıklığı var. Bunun bir nedeni de kavramların bizim için yeni olması. Şirketlerin tamamen kar veya tamamen hayır amaçlı olması arasında yeni konumlar belirdi ve bunu teşvik eden yapılar oluşmaya başladı.

Etki yatırımı, bir yatırımın yaratacağı etkiyi dikkate alan bir yatırım stratejisi. Bu yatırımlar, genellikle sosyal veya çevresel amaçlar doğrultusunda yapılıyor ve yatırımcıları finansal getirinin yanı sıra, yatırımın yapıldığı alanda pozitif bir etki yaratmayı hedefliyor.

Etki ölçümü ise, yatırımın yaratacağı etkinin ölçülmesine yönelik bir süreç. Seda Hanım bu alanda kullanılan farklı yaklaşımlardan söz etti. Ancak ölçümün sadece ölçmüş olmak için değil etkiyi kararlara buluşturmak için yapılması gerektiğini vurguladı.

Etkinin kurumun tamamına değil faliyetin kapsamı ve süresine bağlı ölçülebileceği ve inisiyatifin çıktısı ve yol açtığı değişimin karıştırılması gibi benim de aklımı kurcalayan bir çok konuyu söyleşimiz boyunca açığa kavuşturduğumuza inanıyorum. Seda Hanım’ın önerdiği kaynak siteleri bölüm notlarında bulabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin