Resim: Hasan Albari / Pexels

Türkiye için dileğimiz

“Türkiye için bir dilek dileseniz ne olurdu?” diye sorsalar, “Türk vatandaşlarının etki alanlarının ve bu etki alanı içerisindeki önceliklerinin farkına varıp ona göre sorumluluk almalarını isterim” diye yanıtlardım.

Toplum olarak biz herkesi tenkit etmeyi severiz, biliyorsun. Ekonomide, siyasette, sporda, hemen her konuda… Ama kendimize dönüp bakıyor muyuz? Örneğin evde üç aydır bozuk olan bir sifon vardır ve sürekli su akıtıyordur diyelim. Bunu gayet iyi bildiğimiz halde kalkıp onu tamir ettirmeyiz. Dahası insanımız bu basit hareketin Türkiye’nin geleceği ve ekonomisiyle ilişkisini henüz kurmuş değil. Çocuklarına bu şekilde örnek olmanın Türkiye’nin geleceğine ne kadar büyük zarar veren bir tavrı olduğunun farkında değil. Bir anne babanın etki alanı içinde o tamirat… Sonuç üretiyor. Sorun çözüyor. Yapmazsan sorun kalıyor. Aylarca da sürüyor. İşte sana mikrokozmos…” (sf.66)

“Bir örnek daha vermek isterim. Diyelim iki toplum var: Bu toplumlardan biri kişinin doğuştan getirdiği insan potansiyelinin gelişmesini önemsiyor ve çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilen, üretken, “biz”in güvenilir bir üyesi olmasına değer veriyor. Diğer toplum insanın gelişmesine değil; insanın diğerlerinden farksız, sürüden biri gibi yetişmesine önem veriyor. Birinci toplumda bireysellik ve ait olma dengeli bir gelişim gösterirken, diğerinde ait olma baskın oluyor. Zaman içinde eğitimde, teknolojide, ticarette, ilk toplum yeni gelişmelere imza atarken, ikinci toplumun başarısı taklit edebilmek olacaktır. Birey olarak düşünmek, değerlendirmek, seçim yapmak ve eyleme geçmek birinci toplumda istenen bir şey olurken, ikinci toplumda aykırılık olarak görülecek, hiç istenilmeyecektir.” (sf.228)

Beni takip edenler bilir; hiç bu kadar uzun alıntı yapmam, ama şu iki paragrafı okuyup Doğan Cüceloğlu’nun “Var mısın?” kitabının tamamını okumaya karar verdiyseniz, siz etki alanınızın farkında ve potansiyelinizin gelişmesini önemseyen birisiniz.

Kitabı satın almaya giderken, hakkında yaptığımız kitap kulübümüzdeki söyleşimize kulak verebilirsiniz.

Kitap kulübümüze katılmak isterseniz, sizi ayrıca bu kararınızdan ötürü tebrik ederim, tam size göre bir yer.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin