DYF Kitap Kulübü Haziran’22 Toplantısı

Dün akşam Değer Yaratmanın Formülü Kitap Kulübü’nün 18inci buluşmasında David Eagleman’ın Incognito / Beynin Gizli Hayatı adlı kitabını konuştuk.
Ne zaman beyin hakkında konuşsak aklıma o anekdot geliyor.

Prof Jeff Lichtman adında Moleküler ve Hücresel Biyoloji alanında Harvard’da Araştırma Laboratuarı olan bir bilim insanı var. Burada beynin conectome adını verdikleri nöron haritasını çıkarmaya çalışıyorlar. Her dönem başında öğrencilerine sorduğu bir soru varmış, eğer beyin hakkında bilmemiz gerekenler 1 km’lik bir yol olsa, sizce ne kadarını kat etmişizdir şimdiye kadar, diye. Kendi tahmini 8 cm. Bu sözü söyleyeli 4-5 sene kadar oluyor ama şimdi de fazla uzağa gittiğimizi sanmıyorum.

Eagleman kitabında vücudumuzdaki moleküler düzeydeki maddelerin, yapıların bizi biz yaptığını anlattıktan sonra gerçek biz’in kim olduğunu ve idarenin kimde olduğunu sorguluyor. Beyin hakkında okuduğum onca yazıdan benim çıkardığım sonuç da bu; nasıl içinde bulunduğumuz evren bizim için esrarengiz ve algımızın ötesinde ise, insan da kendisinin evreni.

Kitapla ilgili değerlendirmelere ve arkadaşların görüşlerine her zaman olduğu gibi podcastte yer vereceğim, sezon arasının hemen sonrasında.

Bir sonraki toplantıda Jose Saramago’nun Körlük adlı romanını konuşacağız. Kitap kulübümüze (ücretsiz) üye olup aramıza katılmak isterseniz linkteki formu doldurmanız yeterli.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın