Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı

BÜYEM | Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi çatısı altında PWN Istanbul ve Awen for Us katkılarıyla düzenlenen “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı”nda tasarım odaklı düşünme eğitimi vermiştim. Geçtiğimiz Cumartesi ilk dönem mezunlarının sertifika töreni vardı (ilgilenenler için ikinci dönem 1 Ekim’de başlayacak).

Bu fotografın koreografisi (el kaldırma) Güldem Berkman’ın sözlerine atıfta bulunuyor; mezun olan kadınlara iş hayatında ellerini kaldırmalarını öğütlemişti Güldem Hanım, yani aday olmalarını. Hatta kendisinin verdiği örneği ilk kez podcastimde ağırladığım Helene Banner’dan duymuştum. Bir iş ilanına kadınlar sadece aranan özelliklerin tamamını karşıladıklarını düşünüyorlarsa başvuruyorlarmış, erkekler ise %60’ı başvurmak için yeterli görüyormuş. Helene şirketlere iş ilanlarına şöyle bir ibare eklemelerini salık veriyordu; “aranan bütün özelliklerin sizde bulunduğunu düşünmüyorsanız da başvurmaktan geri kalmayın”.

Ursula Von der Leyen’in iletişim ekibinde yer alan Helene, 17 Temmuz 2019’da, misyonunun tamamlandığına inanmış. “İşlerin nasıl yürüdüğünü gördüm, destek olduğum başkan adayı kazandı ve Avrupa komisyonun ilk kadın başkanı oldu. Ben bundan sonra kadınların hayatta daha yukarılara çıkmalarına destek olmalıyım diye düşündüm” diyor.

Helene’in hem kendisi için keşfettiği hem de kadınlara bu konuda destek olmak için oluşturduğu bir program var, mükemmel olmayı bırakmak. Bunu şöyle ifade ediyor podcatimizde: (tamamını dinlemek için linkler 👇)

“… kendini ispat etmek için çıtayı aşmaya değil daha da yükseğe zıplamaya çalışıyorsun. Gereğinden fazla yükseğe ki, beklentileri aştığından tamamen emin olmak için. Çünkü yaşça mevkidaşlarının kimi zaman yarı yaşında ve bir kadın olarak kendini ispatlamaya daha fazla ihtiyaç duyuyorsun. Ancak bunu “burnout” tükenme yaşayarak anladım ama bu da benim için bir kurtarıcı oldu ve o zaman dedim ki kendim gibi olursam, bu çok mühim iş ortamlarında dahi, giyimimle, konuşmamla na-tamam, na-mükemmel olursam kimse bana dokunamaz. Sanıyorum kendime olan güvenimi kazanmamı sağlayan anahtar bu farkındalık oldu. Bu yazılı olmayan başarı kurallarının olduğu bu üst düzey ilişkilerde kendim olursam, bazen na-mükemmel, bazen duygusal kadınlık potansiyelimi tamamıyla açığa çıkarabilirim. Çünkü buralar genellikle maskülen ortamlar, sadece erkeklerini baskın olduğu değil, kadınların da erkeksi davrandıkları ortamlar. Kimseyi suçlamıyorum ama böyle oluyor, farklılıklara daha az tahammülün olduğu, farklı cinsiyetlere, yaşa ve görünüşe. İşte bütün bu tavırlara karşın kendim olmak bana kendime güvenmemi sağladı.”

Helene Banner ile söyleşimizin tamamını dinlemek için (ingilizce)

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin