Sürdürülebilir markalar

Amacını arayan markalara duyurulur: “Neden” ile başlamayın!

Bu yılki Sustainable Brands Turkey etkinliğini fazla takip edemedim iş yoğunluğundan ancak kayıtlara dönüp işaretlediğim konuşmacılara bakacağım.

Geçen yıl da Thomas Kolster’i orada dinlemiştim, bu yıl da katıldı Mr.Goodvertising. İlk cümle ona ait. Çoğu pazarlamacıyı kalbinden yakalayan Simon Sinek’in “Neden ile Başla!” önermesine bir meydan okuması var. Özetle şunu söylüyor; eğer markanızın başlangıcında gerçekten bir duruş, bir dert vardıysa tamam, bu inandırıcı ve özgün. Biraz aykırı görüntüsü nedeniyle (pembe saçlı, giyim-kuşam vs) gerçekten kahve sevdalı bir genç kızın Starbuck’s a barista olarak alınmaması üzerine bisikletli bir araç üzerinde -dünyanın en hızlı büyüyen- kahve zincirini (Wheely’s) kurmasını anlatıyor (bu arada baktım maalesef Corona’yı aşamamışlar).

Ancak “sonradan gelme” fikirlerle “olsa olsa ne olur” diye kendinize amaç bulmayın. Böyle üzerinize tam oturmayan büyük amaçlara insanlar inanmıyor diyor. Bir de altını çizdiği “deneyim ekonomisinin dönüşüm ekonomisine evrilmesi” olgusu var. O yüzden şirketlere müşterisinin tüketicisinin dönüşüm yolculuğuna el vermesini tavsiye ediyor. Dört aşamalı reçetesi ise şu:

❓ Ne: Hangi işle iştigal ediyorsunuz?
❓ Nasıl: Verdiğiniz hizmet veya ürün ne anlamda benzersiz?
❓ Kim: İnsanların “kim”e evrilmesine yardımcı olabilirsiniz?
❓ Ne zaman: Bu değişimi ne zaman sağlayacaksınız?

Thomas ile yaptığımız söyleşiyi linkten dinleyebilirsiniz. Benim Türkçe özetim de burada.

Bu arada söylemeyi unuttum; bugün bu yılki konferansın son günü, hala canlı izleyebilirsiniz.
https://sustainablebrandsturkey.com/2021/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin