Thomas Kolster ile “Neden”den “Kim”e

Değer Yaratmanın Formülü | Podcast‘inde Thomas Kolster ile yaptığımız söyleşinin Türkçe özetini sizinle paylaşıyorum. Kolster, pazarlama aktivisti ve danışmanı, uluslararası konuşmacı ve yazar.

Goodvertising kitabını 2012 yılında yayınladığında sürdürülebilirlik ve marka amacı konuları pazarlama iletişimi ve reklamda kendini göstermeye başlamıştı. Simon Sinek’in dünya çapında pazarlamacılara ilham veren meşhur “neden ile başla” videosu yayılıyordu. O günden bu yana Thomas “amaç”ın evrildiğine inanıyor. Bir araştırmaya göre insanların %65’i bir amacı olan markaları satın alacaklarını söylüyor ancak gerçekte %26’sı bu “taahhüdünü” yerine getiriyor. Thomas insanların aslında bu “dünyayı kurtaran” mesajlarına inanmadığını, vaat ne kadar uçarsa inancın o denli zayıfladığının altını çiziyor.

Thomas bir markanın amacının tek başına insanları eyleme geçmesine yardımcı olmadığını söylüyor. O yüzden markalar insanların potansiyellerine erişmeleri için onları nasıl yüreklendireceklerinin bir yolunu bulmalılar diyor. O yüzden markalar “neden” sorusuyla değil “insanların “kim” olmalarına yardım edebilirim” demelerini salık veriyor.

Carlsberg’den Mars ve Venüs’e uzanan sohbetimizde epey eğlendik. Umarım siz de keyif alır, “amaç”a bu taze bakış açısından faydalanırsınız.

Podcast bölümünde söyleşimizi (İngilizce) ve Türkçe özeti dinleyebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum