Foto: Dylan Nolte / Unsplash

Şansın başarıdaki rolü

Şansın başarıdaki rolü sizce nedir?

Bizim kuşakta (60-70’lerde doğanlar) şansın rolünü abartma çok yaygın sanırım. Eğer buna inanıyorsanız, bu beraberinde ataleti getiriyor, yani ya şanslısındır ya değilsindir. Bir önceki kuşak da çok çalışmaya inanıyor. Ben ikisinin ortasındayım. Louis Pasteur’ün “Şans sadece ona hazır olan zihinlere güler” sözünü çok tekrarlıyorum. Gençlerle konuşurken onları umutsuz gördüğümde, talih kuşu diye birşey olmadığını, talih kuşu sürüsü olduğunu söylüyorum. Yani bence şans diye tekil ve nadir birşey yok, fırsatlar var, mesele onları değerlendirecek hazırlıkta olmak ve nerede arayacağını bilmek.

Bu akşam Değer Yaratmanın Formülü Kitap Kulubü buluşmamızda Peter Thiel’in Sıfırdan Bire (Zero to One) adlı kitabını konuşacağız.
Peter Thiel sonradan çok başarılı girişimler çıkaran “Pay Pal” kurucularından, kendi tabiriyle “mafyasından”. Birkaçını saymak gerekirse; SpaceX ve Tesla kurucusu Elon Musk’ı, Linkedin kurucu ortağı Reid Hoffman’ı, YouTube’u kuran Chen&Hurley&Karim’i sayabiliriz (Peter Thiel de Palantir’i kuruyor) Kitabı start up’lar üzerine notlardan oluşsa da, geleceği inşa etmek ve ulusların yaklaşımları hakkında çok güzel bir çerçeve çiziyor.

“Bir piyango bileti değilsiniz” adlı bölüm bana yukarıda şans hakkında yazdıklarımı çağrıştırdı. Hakikaten hayattaki fırsatlar emisyonu belli piyango bileti gibi değil ki, sayısız ve her yerde. Piyango analojisinde sadece şöyle doğru bir taraf var, bilet almazsanız büyük ikramiyeyi kazanma şansınız olmaz. 😁

Kitap kulübümüze linkten katılabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin