Hadi gelin köyümüze geri dönelim

Nihayet birisi bunu yaptı! Hadi gelin köyümüze geri dönelim, aslında kendi köyümüz olmak zorunda değil, beğendiğimiz, bize uygun bir köy.

İspanya’da son 50 yılda kırsal nüfus %28 azalmış, bu da halen orada yaşayan nüfusun aldıkları hizmetin aksamasına neden olmuş. İçinden geçtiğimiz günler ise dünyanın her yerinde olduğu gibi küçük apartman dairelerimizden işimizi yürütmenin olası olduğunu gösterdi, ama niye uzaktan çalışmak varken şehir çilesine katlandığımızı da sorgulattı.

Aralık ayında lanse edilen bir platform (linki) 42 kasaba ve köyde şehirden daha ucuz ve yavaş yaşamaya insanları davet ediyor. Siteyi çok beğendim, her lokasyon için bir video var ve ayrıca nüfus, merkezlere uzaklık, yerel iş imkanları, internet bağlantısı, sağlık-eğitim hizmetlerine ulaşım gibi bir çok alanda filtreleme yapabiliyorsunuz, evlerin satılık ve kiralık bedelleri de var ve bütün bu parametrelerde yerleşimleri yan yana karşılaştırma seçeneği de var.

Yok mu bu çalışmayı yapacak bir sosyal girişim ve belde yönetimleri Türkiye’de?

Siz düşünür müsünüz daha yavaş ve ucuz bir hayatı. Elon abi interneti uydudan verip bizi kartellerden kurtarırsa daha ne isteriz?

Türkiye’de durum daha ürkütücü 50 yılda kırsal nüfus, 3’te birinden azına inmiş, kentler ise 6 katına çıkmış. 2000’den itibaren 10,000 üstü kent sayıldı o zamana bakıldığında kırsal nüfus hemen hemen aynı kentler 3 katına çıkmış.

https://venteaviviraunpueblo.com

Haberin kaynağı:
https://info.trendwatching.com/innovation-of-the-day-spanish-platform-vente-a-vivir-a-un-pueblo-connects-urbanites-with-villages-to-work-remotely-from?utm_campaign=iotd&utm_medium=email&_hsmi=107558425&_hsenc=p2ANqtz-92t2oV0FT821Z6tcPgW1PoMcV5E5Rz03QOCB5no-7XNktY2RNrc20njBXrKyWbBl56VizkeUkBOPuw2WEH1d8Nndskow&utm_content=107559718&utm_source=hs_email

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın