Foto: 2013 Thamer Photography

Pratfall etkisi

Taş Kağıt Makas podcastinin son bölümünde “hihieved” Hande BİRSAY konuktu. Onun instamom’dan farklı olarak bütün “gerçekliğiyle” insanların karşısına çıkmasının olumlu etkisini konuştular.

Aklıma “pratfall etkisi” geldi. 1966 yılında yaptığı testlerle bu sapmayı bulan psikolog Elliot Aronson, insanlar tarafından “üstün nitelikli” kabul edilen insanların göz önünde yaptıkları ufak tefek hatalarının onların daha çok sevilmesine yol açtığını söylüyor (bu ortalama görülen insanlar için geçerli değil tabii).

Hatta biraz sakar olmasıyla da bilinen Jennifer Lawrence’ın 2013 Oscar ödülünü alırken düşmesinin (gerçek mi planlı mı olduğu tartışılmıştır), onu daha erişilebilir bir yıldız yaptığı için daha çok sevilmesine neden olduğu söylenir.

Bu etkinin sadece insanlar için değil ürünler için de geçerli olduğu tespit edilmiş. Resimde gördüğünüz kurabiyelerden soldaki “kusurlu” hatları nedeniyle %66 oranında diğerine tercih edilmiş (kaynak linki 👇).
Söylenen şu, kasti olarak hata yapmayın tabii (anlaşılırsa daha beter bir hal alır) ama hata yapmayacağım diye özel çaba göstermeyin. Ben mesela reklamlarda jilet gibi açılmış cips paketlerine fena takılırım. Peki ben yalnız değilsem niye markalar bunu kendi lehine kullanmıyor? Bu da başka yazının konusu 😊

Kaynak: https://www.theguardian.com/media-network/2015/oct/28/pratfall-effect-brands-flaunt-flaws

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum

Okumaya devam edin