Piotr Gryko ile Kültür Dönüşümü

Bu hafta Hofstede Insights MENA Kıdemli Ortağı Piotr Gryko ile Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde yaptığımız söyleşinin Türkçe özetini paylaşıyorum.

Piotr 20 yılın üzerinde deneyime sahip, kurum kültürü ve geçiş dönemi yönetimi konusunda uzman bir kişi. Ulusal kültür ile kurum kültürünün tanımlarını yapıyor ve ikisinin birbiriyle ilişkisini açıklıyor. Ulusal kültür bir nevi nasıl hissedeceğimiz konusunda bir zihin programı, kurum kültürü ise işi nasıl yaptığımız belirliyor. İlki çok sabit kalırken ikincisinin daha esnek olduğunu, stratejiye ve şirketin pazardaki konumuna göre değişiklik görebildiğini öğreniyoruz.

Piotr’a kültür üzerinde çalışan kişilere sorduğum favori sorumu yönelttim; “Doğu” başarılı olmak için “Batı”nın reçetesini mi uygulamalı? Bu konuda bazı kritik noktaların altını çizdi ve dağ nehri metaforunu anlattı. Ayrıca bazı Asyalı ekonomilerin özlerinden, kendi ulusal kültürlerinden taviz vermeden iş yapma şekillerinde akıllı seçimler yaparak nasıl büyük dönüşümleri başardıklarına değindi. Son olarak da başarılı bir kurum kültürü dönüşümüne örnek olarak içinde yer aldıkları Noor Bank’in etkileyici hikayesini paylaştı.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin