Fütüristler arasında

Geleceği konuşmak biraz ürpertiyor bizi. Geçmişe dalmak geçmişi karıştırmak daha cazip geliyor. O yüzden geleceği konuşanlara biraz falcı muamelesi yapıyoruz. Ama bugün yakalandığımız yapay zeka fırtınası üzerine biraz daha kafa yormuş olmak iyi olmaz mıydı?

Fütüristler Derneği yeni dönem başkanı Sevgili Dr. Hale Cide Demir Akbank’ın yenilenen binasında yaptıkları Futurist Shuffle buluşmasına birkaç arkadaşla beraber bizi davet etti.

Önce kendisi dernekten ve yeni dönem planlarından bahsetti. Ardından biraz ufukta bizi bekleyen web 3.0 ve DAO’lardan bahsetti.

Geçen haftadan beri yazdığım yeni düzen blockchain’siz, yapay zekasız düşünülemez diyordum ya, aşağıdaki resimlerden biri çarpıcı biçimde buna işaret ediyor. Rekabet odaklıya karşı işbirliği odaklı, insanlar tarafından değil kod tarafından uygulanan kurallar, kararların birkaç yönetici tarafından değil topluluk tarafından alındığı (dünkü yazıdaki egemen demokrasiyi hatırlayın), sermaye ve mülkiyetin seçilmişler değil kolektif olduğu… İşte altyapı da hazır, yani un var, şeker var…

Sonraki konuşmacı Doç Dr. Serkan Turkeli, Türkiye’nin çok iyi yetişmiş uzmanları olduğunu, ama onların daha özgür bir ortamda teknoloji ile katma değer üretebilecekleri alanlara kanalize edilmesi gerektiğini anlattı, farklı sektörlerden yeni teknoloji fırsatlarını işaret etti.

Sevgili Doç Dr.Sebnem Ozdemir, PhD ise bizi yine hikayeler, filmler arasında gezdirdi, yapay zekanın çocuğumuz olduğuna bizi inandırdı, ona nasıl ebeveynlik edeceğimiz sorusunu kucağımıza bıraktı. Aman hocam zaten evde iki çocuk var, daha onlarla baş edemiyoruz, sen naaptın! 😆

Yine bizi düşündürdü, sorgulattı, yeni bir şey daha öğrendim. Hani beynimizin tamamını kullanmıyoruz denir çocukluğumuzdan beri, önce yok o bir hurafe hepsini kullanıyoruz dendi, EKG ile çürütüldü falan, ama hoca yeni bir perspektif sundu. Malum her sinaps bir kapasiteye işaret ediyor, 80-100 milyar arasındaki nöronların mevcut bağlantı sayısının olasılıklar toplamının %15-20’si olduğu tahmin ediliyormuş. Yani yapay zekanın doru kullanımı sayesinde bunda da bir ilerleme kaydedilmesi mümkün olabilirmiş. Umarım yanlış anlamamış, anlatmamışımdır hocam.

Sevgili Hale’ye bu ufuk açıcı daveti, Akbank’a konforlu ev sahipliği ve Hale’nin ekibine yakın ilgileri için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin