Geleceğin anahtarı Güven’de

Yapay Zeka 2041’in yazarlarından AI girişimcisi Kai Fu Lee, Fortune dergisine bir röportaj vermiş. (YT’da tamamını izleyebilirsiniz). Kai Fu Lee 1980’lerden beri yapay zeka ile ilgileniyor. Çin’de kurduğu 01.AI adlı start up’ın 8 ayda 1 milyar dolar değere ulaştığını belirteyim.

Söyleşinin sonunda Fortune editörü büyüttüğümüz çocuklar için ne önerirsiniz, ne tavsiye edersiniz gençlere diyor, yapay zekanın iş hayatını ele geçirme ihtimaline karşı. Yanıtı bana da çok anlamlı geliyor:

“Son 20 yıldır gençlere söylediğim en önemli beceri, diğer insanların güvenini kazanmanın en önemli şey olduğudur. Ve güven kazanmak, özgünlükle, ekip çalışmasıyla, paylaşımla ilgilidir ve bu sadece IQ ile değil, yüksek EQ ile ilgilidir. Bu yüzden bunun hepimizin sarılabileceği bir şeyi ortaya koyduğuna inanıyorum: Yüksek bir EQ’ya sahip olmak için dahi olmanıza gerek yok, sevmek ve şefkatli olmak için dahi olmanıza gerek yok. Her iki kitabımda da insanlığımızın özü olarak bundan bahsediyorum ve buna inanmaya devam ediyorum. Yapay zekanın bunu taklit edebileceğini düşünüyor muyum? evet. İnsanların sahte yapay zekayı kabul edeceğini düşünüyor muyum? En azından önümüzdeki 50 yıl boyunca, hayır. Yani bu, çocuklarınızın hayatta kalması ve çocukları için bir sonraki adımı bulması için yeterince uzun.”

Kitap Kulübü’nde okuduğumuz bu kitap hakkındaki söyleşimizi yarın “Değer Yaratmanın Formülü” podcastinde dinleyebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin