Yılın Ürünü

Bir ürün tüketiciler tarafından yılın ürünü olarak seçildiyse bu satın alma davranışınızı etkiler mi?

25-44 yaş arası üst sosyo ekonomik gruba mensup bir kadınsanız cevabınız büyük ihtimalle evet olmalı. Zira araştırma şirketi SIA insight’ın tespiti bu yönde. Alt gelir grupları ve gençler bundan o kadar etkilenmediklerini söylüyorlar. Tabii bunların hepsi beyana dayalı, olumlu yönde de, olumsuz yönde de çarpıtma olabilir.

Yine de sosyal kanıt en güçlü karar etkileyen faktörlerden. Bunu o kadar çok kullanıyoruz ki günlük hayatta. Yabancısı olduğumuz bir caddede oturacağımız restoranı belirlemek için içeri bakıyoruz; tenha olana değil kalabalık olana giriyoruz. Online alışveriş sitesinde bir ürünü satın alacağımız zaman dükkanın yıldızlarına bakıyoruz. Daha sayabiliriz bir çok örnek.

Çarşamba akşamı Sevgili Cigdem Micozkadioglu’nun davetiyle Product of the Year Turkey – Yılın Ürünü Türkiye 2024 törenindeydim. Bu organizasyon 40’tan fazla ülkede o yıl piyasaya çıkan en yenilikçi ürünleri tüketicilere seçtiriyor. Bu yıl Türkiye’de 12 kategoride başvuran ürünler olmuş. Türkiye’yi temsil eden 4000 kişiyle yaptıkları araştırmada o kategori alışverişçilerinden ürünü deneyenlere beğeni kriterleri ve oranlarını, tekrar alıp almayacaklarını, denemeyenlere de deneme arzularının hangi seviyede olacağını (rakip ürünlerle karşılaştırmalı olarak) sormuşlar. Ödüle hak kazanmak için rakip ürünlere nazaran daha cazip, yenilikçi ve en az iki kat daha memnun kalma oranını yakalamaları gerekiyormuş.

Teknoloji anlamında çok cazip özelliklere olan ürünler de vardı, yeni lezzetlere sahip gıda ve içecekler de. Ama ben bir tanesinden bahsetmek istiyorum, ilgimi en çok çeken.

Domestos bir dönem Sıfır Klor adıyla klor bazlı ağartıcı içermeyen bir ürün çıkarmış. Kullanım şeklinde ise mutfakta kullanımı öncelenmiş, sonra klozet ve lavabolar belirtiliyor. Gerçekten de böyle bir ürünün mutfak için hijyeni Domestos kullanacak kadar önemseyen ama gıda hassasiyeti nedeniyle geri duran müşterileri çekeceğini düşünebilirsiniz. Ancak marka belki de bunun ürünün hedef kitlesini kısıtlayacağını düşünüp bunu ön plana çıkarmamış. Eğer öyleyse onlar da en yaygın yanılgıya kapılmışlar; aman hedef kitlemizi daraltmayalım. Oysa hep söylüyorum; bir niş’e sahip olmak gibisi yoktur!
Ödül alan yeni çıkardıkları ürünlerin adı ise “Bio Active MUTFAK” içerdiği bitkisel kaynaklı aktif madde sayesinde yemek yapılan yüzeylere güvenle kullanılabileceği bilgisi yer alıyor ambalaj üzerinde. İşte budur! “Sıfır Klor demişiz. Tüketici nasıl olsa anlar, o bağlantıyı kurar” demeyeceğiz, faydayı gözüne gözüne tutacağız! Kolaylaştıralım kıymetli pazarlamacı arkadaşlarım. 😄

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın