İletişimde yaratıcılık

Türkiye A Milli Voleybol Takımı Kaptanı Eda Erdem’e kulübü güzel bir jest yaparak heykelini dikti. Kadın Milli Takımımız son dönemde bize büyük bir heyecan ve gurur yaşattı, bu hak edilmiş bir paye. Ancak pazarlama anlamında Milli Takım’ın sponsorların kampanyalarına baktığımızda o denli heyecan verici bir uygulama ben hatırlamıyorum.

Takip ettiğim yabancı kaynaklarda bu çalışma dikkatimi çekti. NCAA 1inci Ligi’nde oynayan Caitlin Clark yaklaşık 50 yıldır kırılamayan en skorer oyuncu ünvanını elde etmiş. Sadece kadın oyuncular içinde değil, erkeklerin rekorunu da geçmiş. Sponsoru Nike ise bu başarıyı bir ilanla kutlamış. Onun meşhur uzaktan atışının resmini caddenin bir tarafındaki binanın üstüne asmış. Yolun karşı çaprazında bir binanın üstüne de potanın resmini yerleştirmiş. Üstündeki başlık da şu “Bu hiçbir zaman bir “uzak atış” değildi”. Bu aslında gerçekten bir uzak atış ama bu ifade ingilizcede bir deyim; uzak veya zayıf ihtimal anlamına geliyor. Ama Clark’ın uzun mesafe atışlarının bir tesadüf olmadığının altını çizmek istiyor olmalı Nike, malum “Just Do It!” Hedefin ne kadar zor görünürse görünsün, sadece (gereğini) yap!

Bizdeki reklam metinlerinde eski yaratıcılık ve akıl dolu söz oyunları kalmadı mı, bana mı öyle geliyor? Buyurun tartışalım.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin