Veri ile İnsan Davranışını Bağlantılandırmak

“Shaping the Future” ana teması ile Bilişim Vadisi’nde düzenlenen IT Forum CxO etkinliğinde “IoB: Veri ile İnsan Davranışını Bağlantılandırmak” başlıklı bir konuşma yaptım.

“İnsan psikolojisini anlamak, beden dilini okumak, var olduğumuzdan beri meşgul olduğumuz konular, çünkü sosyal canlılarız. Teknoloji yokken karşımızdakini anlama işini 5 duyumuzla yapıyorduk.

Bu biraz kulağa ters gelebilir ama en üst seviyede teknoloji içeren bir konuda bile ben insanın en ilkel halini dikkate alarak düşünmeyi tercih ediyorum.

Yaklaşık 6000 yıl önce Sümerler bu topraklarda ticareti başlattıklarından beri karşıdakini ve ihtiyaçlarını anlama çabası maddi bir değer kazanıyor. Bulunduğumuz yere 66km mesafede bir araştırma-geliştirme merkezi var, birkaç yüzyıldır aktif olan; Kapalıçarşı.

Bugün psikoloji ana bilim dalı altında davranış biliminin tanımladığı bilişsel yanlılıklar, yani beynimizin karar almamızı kolaylaştıran, yardımcı olan faktörler kadim bilgi olarak yüzyıllardan beri biliniyor ve uygulanıyor.”

…diye başladım konuşmama ve örneklerle dijital teknoloji hayatımıza nasıl etki ediyor, insanı tanıyan şirketler bundan nasıl fayda sağlıyor, bunları anlattım.

Merak ediyorsanız firmanız için de böyle bir oturum düzenleyebilir, hatta ardından bir çalıştay gerçekleştirebiliriz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin