Nasıl Hero’lar varsa Shero’lar da Olmalı!

Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler programında birbirinden değerli kadın yöneticilere üç dönemdir tasarım odaklı düşünme anlatma şansına sahibim. Dün akşam ise bu programın ilk meyvesi diyebileceğimiz, kadın sağlığı konusunda referans niteliğinde bir podcast serisini hayata geçmesini kutladığımız bir etkinlikteydim.

PWN Istanbul ve Awen for Us iş birliği ile Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler (SYVKL) Programı mezunu gönüllü proje ekibi tarafından, 15 firmanın desteğiyle, sunuculuğunu ünlü yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan’ın 18 gönüllü kadın konuşmacı ile 18 bölüm olarak kaydedilen Kadına Sağlık podcast serisi, YouTube, Spotify ve Apple podcast kanallarında sonuncusu 22 Şubat 2024’te olmak üzere yayınlanmıştı.

PWN misyonunu Başkan Yıldız Bozkurt Özcan, kadınların iş hayatında sürdürülebilir bir şekilde var olmaları ve liderler olarak yükselmelerini desteklemek olarak aktardı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği bilincinin yaygınlaşması ve bu bilincin kalıcı bir kültüre dönüşmesi için yola çıkan bir girişim olan Awen for Us’ın kurucusu sevgili hocam Dr. Aylin LÖLE, başlıktaki anlamlı mottoyu dile getirdi. Eğer bu konuda birşeyler yapmak istiyorsanız, Aylin Hoca’mın tutkusundan ve alandaki deneyiminden mutlaka yararlanmalısınız, çünkü hizmetleri arasında sosyal fayda danışmanlığı da var.

SYVKL’nin fikir annelerinden Güldem Berkman ise programın ortaya çıkış amaçlarını çok güzel özetledi. Kadınların liderlik tarafında birkaç yönünü gerçekleştirmeye ihtiyaç olduğunu düşünmüşler. Birincisi; network, zira kadınlar “evi çekip çevirme” görevlerini (ister istemez) üstlendiklerinden network yapmaya zaman ayıramıyorlar. İkinci olarak kadınlar kişisel markalarını biraz parlatmalılar, kendi hikayalerini bulma ve anlatma konusunda destek almalılar. Üçüncüsü ise kadınları “ellerini kaldırmaya” yani biraz “ben yaparım” demeye cesaretlendirmek lazım diye düşünmüşler. Bence çok isabetli hedefler, salondaki havada bile alumni’larda bunu hissedebiliyorsunuz.

Son olarak birbirinden marifetli ve özverili 6 kadından oluşan proje ekibi adına Sevgili Aysenur Kokenli Paksoy çalışmalarını aktardı. Hazırladıkları videoda bana yer vermeleri ise orantısız bir şereflendirme oldu. Birkaç görüşme ve yazışmayla ismimin anılması beni çok mutlu etti. Zaten ne kadar titiz ve hassas olduklarının farkındaydım da, Yekta Kopan’ı da epey yormuşlar mükemmeliyetçilikleriyle. O da nüktedanlığıyla ama bu konuya verdiği önemi de sonuna dek hissettirerek esprileriyle akşama renk kattı doğrusu.

Videoyu izlemek için link

Siz de bu değerli çalışmanın daha çok kadına ulaşmasını podcasti paylaşarak sağlarsanız çok sevinirim.

https://linktr.ee/kadinasaglik

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin