Yalın’dan ne anlıyoruz?

Geçtiğimiz Cuma günü LeanTalks’un ve Adnan Menderes Teknoloji Geliştirme A.Ş iş birliği ile gerçekleştirdiği Sürdürülebilir Yalın Çalıştayı’na davetliydim.

der ya’nın da kurucu üyelerinden Lean Talks’un kurucusu Gamze ÜRKMEZ ve ekibinin bu program için altı aydır çalıştıklarını biliyordum. Ama gerçekten buna değmiş.

Yalın hakkında hiçbir uzmanlığım yok ama felsefesine aşina olduğum söylenebilir. Fakat gün bitiminde epey aydınlandım sanırım.

Günün ilk yarısında çeşitli üretim şirketlerinden yalın dönüşüm süreçlerini dinledik. Gerçekten elde edilen başarılarla gurur duymamak elde değil, bunu özellikle KOBİ’lerin üniversite ve danışman iş birlikleri ile yapmaları bana umut verdi. Öte yandan bu organizasyonla ilgili tek hayal kırıklığım şu oldu diyebilirim: Keşke orada Ege bölgesinden belli başlı KOBİ’lerin temsilcileri olsaydı ve bu ilham verici hikayeleri dinleyebilselerdi, diye düşündüm.

Bir sürpriz de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Göstermelik değil oldukça metotlu ve inançlı bir şekilde yalın dönüşüme kalkışmışlar. Kaynakları daha verimli kullanarak, nasıl daha fazla hizmete dönüştürdüklerini yaptıklarıyla ve ölçümleriyle anlattılar. Tüm yerel yönetimlere örnek olmasını diliyorum.

Günün ikinci yarısında ise masalara ayrılıp şu ilginç başlıklarda görüşlerimizi paylaştık
1. Dijital Dönüşümün Yalın Üretim Felsefesi Üzerine
2. Kurumsal Yapılar İçinde Yalın Departmanlarının Kurgulanması
3. Hizmet Sektöründe Yalın
4. Üretim Dışı Yalın Yaklaşımı
5. Yalın Üretim ile Müşteri Odaklılık
6. KOBİ Seviyesinde Yalın Dönüşüm ve Sürecinin Sürdürülebilmesinde Karşılaşılan Zorluklar ile Mücadele
7. Küresel İklim Krizi ve Yalın Dönüşüm
8. Akıllı Teknolojiler ve Yalın Dönüşüm
9. Yalın Beceri Seti
10. Eğitimin Yalınlaşması

Siz de merak ettiniz mi? Neyse ki Lean Talks bu çalıştaydan bir kitapçık hazırlayıp yayınlayacak.

Bir teşekkürü de Tolga Erpinar ve Cenk BALCI’ya borçluyum, onlarla İzmir’den Aydın’a ve tekrar İzmir’e çok güzel bir yolculuk yaptık. Sohbet, çöp-şiş ve ayran muhteşemdi. 😋

Sizleri tekrar gördüğüme çok memnun oldum, katkılarınız için kendi adıma sizlere de çok teşekkür ediyorum: Başta Esra Akalın Öcal, Mustafa BAȘAR olmak üzere, değerli katılımcılar Onurhan KADIOĞLU, Aylin Tongurlu Dursun, Bertay Fişekçi, Gül SAĞTÜRK GÜRSOY, Seyit Balkuv

Bir diğer Sürdürülebilir Yalın Çalıştay’da buluşmak üzere…

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin