Yaratıcı ekonominin desteklenmesi

Geçtiğimiz ay British Council, Cultural Associates Oxford ve Culture Unleashed işbirliği ile Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Yaratıcı Ekonominin Desteklenmesi” adlı programa katıldım.

Yaklaşık 20 saati bulan 17 ders ve 2’şer saatlik 3 canlı oturumdan oluşan program politika geliştiriciler ve yaratıcı sektör profesyonelleri için hazırlanmış. Kültürel ve yaratıcı endüstrilerden yerli ve yabancı düşünür, uzman ve endüstri liderleri konuyu oldukça kapsamlı ve derin bir şekilde ele aldılar.

Kültürel ve yaratıcı endüstrilerin ekonomik ve sosyal değerinin ölçümü, bunun ülke ekonomisi için önemini ortaya koyma, yurtdışından örnekler eşliğinde irdelendi. Bu alandaki etki yatırımlarının finansmanı, kamunun desteğinin alınması konusunda vakalar anlatıldı. Bu alandaki oyun ve turizm endüstrisi başta olmak üzere, yaratıcı platformların nasıl roller oynadığı, marka, tasarım ve inovasyonun önemi gibi konular işlendi. Canlı oturumlarda konuşmacılar, farklı paydaşlardan oluşan katılımcıların sorularını yanıtladılar. Tabii bir topluluk da oluşturuldu, bir çok kaynak paylaşıldı ve buluşmalar düzenlenmeye başlandı.

Bu gerçekten ülke için çok heyecan verici bir oluşum. Programın düzenleyicilerinin gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok ülkede kazanılmış engin deneyimlerini ve bilgi birikimlerini bu şekilde paylaşmaları çok değerli. Bizde kamu tarafında da bir çok çalışmalar yapıldığını ve değerli uzmanlar olduğunu görmek beni sevindirdi. Şüphesiz henüz yaratıcı endüstriler bizim gibi kültürel zenginliğe sahip bir ülke için ekonomisi içinde hak ettiği yerden çok uzakta ama, bu inisiyatif benim için umut verici bir gelişme oldu.
Umarım çorbada benim de tuzum olur. Bu konuda söylenecek çok söz ve yapılacak çok şey var. Ben de epey not aldım.

Program açılacak yeni dönemlerle devam edecek, duyurular yapılınca buradan keyifle paylaşacağım. İlgileniyorsanız takipte kalın.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin