İngilizceyi hallettiniz mi?

Resim 1988 yılından. ODTÜ’deki hazırlık sınıfımız. Hazırlık ODTÜ’nün en güzel yılıdır, kolejden gelmiyorsanız şanslısınızdır direkt bölüme geçmediğiniz için (gerçi kolejden gelip takılanlar da olur). Sadece İngilizce derslerinin olduğu, 4 yıl beraber okuyacağınız arkadaşlarınızdan önce farklı fakülte ve bölümlerden arkadaşlarla kaynaşırsanız, mühendislikten, temel bilimlerden, beden eğitimi ve spor veya endüstri ürünleri tasarım bölümünden… Bu başlı başına olağanüstü bir zenginliktir, üniversite hayatı için.

Bütün bir yıl sabahtan akşama İngilizce dersi olur, bazen de pop quiz gelir, yani baskın test, güzel havaya aldanıp o dersi ektiysen vay haline, kaçırırsın, ortalaman düşer.

Derslerde yakın arkadaş grubuyla şamata yapmaya meyilliyiz ama ulu orta yapamıyoruz tabii. Ama ne zaman bir performanslı sınıf içi egzersizi olur, bütün maharetimizi gösteririz. Hoca bir konu verir ve 5-10 dakika içinde karşılıklı bir diyalog yazmamızı ve canlandırmamızı ister. Biz de bazen ikili bazen dörtlü performanslar hazırlarız. İtiraf edeyim kafamız İngilizce’yi doğru kullanmaktan çok esprilere çalışırdı. Ama yabancı dilde birisini güldürebiliyorsanız, (hele karşınızdaki kişinin anadili ise) siz dilinizi epey ilerletmişsiniz demektir. Tabi hocamız çoğu zaman bizim Türkçe düşünerek yaptığımız esprileri İngilizce’deki haline, deyimleri ve metaforları kültüre göre kalibre ederek düzeltirdi. Sanırım en iyi öğrenme o anlarda oluyordu.

Kara Cuma (Black Friday) geliyor, Cambly en akıllı (harcama bile demiyorum) yatırım; İngilizce konuşma becerisi daha iyi bir kariyer, hayallerine açılan kapı demek!

Bugünlerde yapay zeka destekli çeviri uygulamaları almış yürümüşken, aklınıza şöyle bir soru gelebilir; gerçekten dil öğrenmek zorunda mıyım?
Şöyle söyleyeyim; karnınız acıktığında eve pizza söyleyebilirsiniz. Ama kendi yaptığınız pizzayı yemek bambaşka bir keyiftir, emek ister ama insanı geliştirir, değiştirir. Öte yandan birisini eve söylediğiniz pizza ile etkileyemezsiniz ama kendi yaptığınız pizza değer verdiğinizi gösterir.

Anadili İngilizce olan eğitmenlerle, dilediğiniz konu, hedef, ilgi alanı ve aksanda “seviyeniz ne olursa olsun” pratik yaparak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz olarak İngilizce kaynaklara ve yapay zeka eğitmenine Cambly’de ulaşabilirsiniz.

Bu kampanya için kullanabileceğiniz indirim kodunu, linki ve diğer avantajları yorumlara bırakıyorum. (Resimde beni bulana benden +%5 indirim, yok yok şaka, çok belli, kaşlar yalan söylemez 😆)

#işbirliği

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin