Patreon yaratıcıların kaderini değiştiriyor

Patreon 10uncu yılını doldurdu ve kurucusu Jack Conte bir video yayınlayarak yeni özellikleri duyurdu.

Patreon malum içerik üreticilerinin ve topluluk yöneticilerinin sağladıkları fayda nispetinde takipçilerinden düzenli bir gelir elde etmelerini mümkün kılan bir platform.

Hiçbir devirde yaratıcılar için gelir elde etmek bu kadar kolay olmamıştı, diyor. Instagram’da abonelikler, YouTube’dan farklı yollardan gelir elde edebiliyorsunuz, Twitter bile bir gelir paylaşım modeli duyurdu. Yani 10 yıl önce varolmayan bir ekosistem oluşuyor. Ama her şey güllük gülistanlık değil tabii.

Birincisi, sizi onbinlerce kişi takip edebiliyor olabilir ama algoritmalar ve reklamlar yüzünden çok küçük bir kısmı sizin paylaştıklarınızı görebiliyor. Bu ne yaratıcılar, ne takipçiler ne de yaratılan kıymetler için iyi bir şey değil.

İkincisi, sürekli değişen algoritmalar yüzünden yaratıcılar ne yapacağını şaşırıyor, video mu üretse, canlı yayın mı açsa, makale mi yazsa bilemiyor, oradan oraya savruluyor.

Üçüncüsü, sosyal medya platformları çok az bilgi paylaşıyorlar, kimin, neden sizi takip ettiğini bilemiyorsunuz.

İşte Patreon’un yeni sürümünde çözmek için yola çıktığı sorunlar bunlarmış. Artık sadece bir üyelik şirketi olmak istemiyoruz, yaratıcılarla takipçileri her anlamda bir araya getiren bir platform olmak istiyoruz diyorlar.

Bunun için takipçilerin dijital ürünleri satın alabilecekleri bir bölüm açmışlar ve eskiden sadece maddi katkıda bulunan takipçiler sayfanıza erişebilirken artık henüz para ödemeye hazır olmayan takipçiler için de içerikler paylaşabiliyorsunuz.

Bu hafta ise mesajlaşma bölümünü canlıya aldılar. Mobil uygulamayı da tamamen yenilediler.

İleride biletli etkinlikler, canlı yayınlar ile yaratıcı eserlerin internetteki kaderini değiştireceğiz diyorlar.

Eğlenceli video şurada:

Peki siz bana ayda bir kahve ısmarlayarak, burada yazdığım yazılar, podcastim ve kitap ve sinema kulübü, dijital akıl kulübü gibi topluluklarımı yürütmem için destek olabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bilmiyordum iyi ki söyledin (şimdiden teşekkürler – MY)
Bil(m)iyordum ama pibbgss (para isteme benden buz gibi soğurum senden)
Biliyordum ama şimdilik takip
Bilmiyordum ama şimdilik takip

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin