Yeşilin manası

Bugün Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü (dünkü yazımı okuyanlar bu fotoğrafa bir mana verebilecekler)

SP çocukluk çağında en sık görülen, kişinin hareketlerini ve duruşunu etkileyen fiziksel bir engel.

Dünyada her 1000 canlı doğum veya çocuktan 1’inde bu nörolojik bozukluk meydana geliyor. Türkiye’de ise bu oran 4.4. Yani Türkiye’de her yıl 6000’den fazla bebeğe tanı konuyor.

Maalesef anne karnında bu rahatsızlık tespit edilemiyor, bazen doğum öncesinde, bazen sırasında veya sonrasında bu hasar meydana gelebiliyor.

Bu çocuklar rehabilitasyon ve özel eğitim ile yürüyebiliyor, konuşabiliyor ve okuyarak hayallerini gerçekleştirebiliyorlar.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) İstanbul Ataşehir’de yer alan 35 dönüm üzerine kurulu kampüsünde her ay 600’e yakın bebek ve çocuğa özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini sunuyor. Aynı zamanda kampüste yer alan ilköğretim okulunda her yıl 70’e yakın özel gereksinimli çocuk öğrenim hayatına devam ediyor.

Tüm bu hizmetler ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak sunuluyor.

Bağış konusunu daha önce de birçok kez podcastimde konuklarımla dile getirdik. (Bkz. Prof Dr. Itır Erhart ve Dr.Tufan Kıymaz ile kaydettiğimiz bölümler). Toplum olarak yardıma sıcak bakıyoruz ama bağış yapma alışkanlığı yeni gelişiyor, kurumlara güven de çok önemli.

TSÇV’nin https://www.tscv.org.tr websitesini inceleyip, dilerseniz bağış sertifikalarını kullanabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin