Karadeniz’in yaratıcı endüstrileri bağ kursa

Cuma akşamüstü Endüstri Radyo’daki kayıttan çıkınca Buket Calp Hanım’ın davetiyle Çekmeköy Belediyesi’nin kullanıma açtığı Crea Centers’ın açılışına katıldım.

Öncelikle çam ağaçları ve kokuları içinde oldukça zevkli bir mimari ile, içinde bulunduğu ortama çok yakışan bir kompleks olmuş. Bünyesinde ofisler, toplantı odaları, tekstil, sinema, müzik atölyeleri ve bir de maker lab var. Gerçekten bu imkanların tüm teknolojik altyapısıyla girişimcilerin kullanımına sunulması çok değerli.

Bu tesis aslında uluslararası bir projenin parçası. “CREA CENTERS”, Karadeniz Havzası’nda kültürel ve yaratıcı endüstriler alanında faaliyet gösteren farklı disiplinlerden tasarımcılar, girişimciler, akademisyenler ve sanatçılar için serbest çalışma ve yaratma ortamı sağlayan, bilgi ve teknoloji transferini kolaylaştıran, yatırımcı ve müşterilerle işbirliğini geliştiren, küresel ağlara ürün ve hizmet sunan yapılar ve ağlar kurmak ve geliştirme amacını taşıyor. İstanbul’da Çekmeköy Belediyesi projenin Türkiye ayağını yürütüyor, Yunanistan’da Kavala, Bulgaristan’da Byala, Ukrayna’da Mykolaiv ve Romanya’da Köstence belediyeleri projenin diğer katılımcıları. Bu yapının kültürler ve iş insanları arasında bir bağ kurması hedefleniyor.
Yaratıcı endüstrilerin payının ülke ekonomileri içindeki payları artıyor, özellikle sanat, akademi ve iş dünyasının bir araya geldiği projeler beni oldukça heyecanlandırıyor. Ölçeği küçük de olsa bu inisiyatifi ve ortaya çıkaracağı değeri merakla izleyeceğim.

Bu videoyu paylaşan, projenin yöneticilerinden Ali Konü Bey’e de teşekkür ederim.

İlgilenenler (üyelik başvurusu için): https://creacenter.cekmekoy.bel.tr/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin