Harici beyin inşası

Zamanımız çok bol!

Eskilerin bütün günlerini harcadıkları işler bizim dakikalarımızı alıyor. Ama zihin boş durmuyor. Kendi kendine çalışma alışkanlığı olan bir mekanizmayı meşgul tutmak gerek, yoksa kendine sarıyor, kaygı üretiyor, arıza çıkarıyor.
O nedenle bazıları kendine işler ediniyor, bazıları da aklını meşgul etmeyi seçiyor (Netflix, TV, sosyal medya vs…)

Kendine iş üretip rahatlamaya (!) çalışanlar arasında ben de varım. Her gün içerik üretmeye biri beni zorlasa isyan ederdim ama kendi kendine yapabiliyor insan. Ya da mesela okuduğum kitapların notlarını toplayayım, abone olduğum yerlerin çetelesini tutayım, yazacağım kitabın referanslarını düzenleyeyim gibi bir sürü iş çıkarabiliyorum kendime.

İşte ipin ucunu kaçırınca bir beyin size yetmemeye başlıyor. İkinci beyin bu üretkenlik ve verimlilik duayenlerinin öne sürdüğü bir kavram. Dijital Akıl Kulübü üyeleri bu talihsizliği paylaşan insanlardan oluşuyor. Herkesin beyni kendine yetiyor, bize yetmiyor, bu bir lanet de olabilir ama bizim hoşumuza gidiyor işte 😆

Ayın ilk Pazartesisi olduğu için bu Pazartesi toplandık. Bu araçları nasıl kullandığımızı, aç tavuğun tahıl ambarını seyreder gibi seyrettik. Önce Cem Cagatay Karaali Notion’da bize nasıl şablonlarla, işini, hobilerini takip ettiğini anlattı. İşin güzel tarafı Notion’da bizim kulüp sayesinde harekete geçmiş ve son aylardaki çalışmalarıyla kullanımını, şimdiki seviyesine getirmiş.

Ardından Alican Akaslan Evernote ve Notion ile başlayan ikinci beyin inşasını neden ve nasıl Obsidian’a taşıdığını anlattı. İzleyenlerde de sanırım kendi kullanımlarını düşünürken sinapslar, dopaminler coştu.

Toplantı ardından whatsapp grubuna şunu yazdım:
“Ne seviyede olursak olalım bu paylaşımlar ufkumuzu açıyor, yeni bağlantılar oluşturuyoruz.
Ben de kendi adıma Evernote kullanımım için Obsidian’a bakacağım. Anladığım kadarıyla yeni fikirler oluşturmada, bağlantı kurmada Obsidian daha iyi bir seçenek. Yani yaratıcı işler yapıyorsanız Obsidian’a göz atmakta fayda var. Bilgileri saklıyorsanız, defterler, klasörlerle uğraşmak yerine Evernote’da iyi bir çözüm. Notion da Evernote’un işini görüyor ama bir pazar filesi için kamyonet tutmaya gerek yok. 😄 Notion süreç takibinde, müşteri yönetimi gibi konularda (veri tabanı özellikleri) hem kullanışlı hem göze hoş görünüyor.”

Bir de Alican’ın tavsiyesiyle nurtopu gibi iki yeni uygulamam oldu: Readwise ve Snipd. Ama bunlar ayrı bir paylaşımı hak eder. 😄

Başta Cem ve Alican olmak üzere bu heyecanı paylaşan tüm DAK’lılara çok teşekkür ediyorum. Siz de ilgilenirseniz bekleriz.

Resim: Taskade.com

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin