Renkli fare ısrarım

Geçen hafta sevgili Logitech faremin sağ yanı pörtledi (yüzük parmağın denk geldiği yerdeki kaplama kalktı), tekerleği de aksıyordu epeydir. Yaklaşık üç yıl önce satın alırken piyasada varlığını bilmediğim bir özelliğini keşfetmiştim. Üzerindeki bir tuşa basarak, yan yana kullandığınız iki ekran arasında gidip gelebiliyordunuz. Ben de bir masaüstü Mac ve bir laptopla çalışıyorum evdeyken. Bana büyük kolaylık ve esneklik sağlayan bu keşfin üstüne atlamıştım. Üstelik aynı işi yapan siyah farenin yarı fiyatına kimsenin istemediği kırmızısını almıştım. Tepe tepe kullandım.

Yeni bir Logitech marka fare almak için alışveriş sitelerine girdim. Bu resimdeki manzarayı görünce bunu yazmaya karar verdim. Bire bir aynı özellikle sahip sarı fare, bej’in yarı fiyatıydı. Acaba bir pazarlama taktiği mi diye düşündüm ama sanmıyorum. Üç yıl önce de daha pahalı olan siyahlar satılmış, kırmızılar duruyordu. İnsanlar nasıl direniyorlar renkli olanlara! Renkli olursa aman Allah’ım masalarına renk gelir, zararlı yaratıcı fikirler üşüşür hesap-kitabın arasına. Aynı fareye iki misli para verirken değil, renkli bir fare kullanırken rezil olurlar, Maazallah!

Bunları yazmayı planlamışken (ki sözümün arkasındayım) başka bir gündem öne çıktı.

Satın aldığım sarı fare iki gün önce geldi. Bunda da beni heyecanlandıran bir-iki özellik vardı. Bir tuşa basma gereği bile olmadan “flow” özelliğiyle ekrandan ekrana geçebiliyormuşsunuz. Hadi bu neyse; dosya bile kaldırıp atıyormuşsunuz birinden öbürüne, buna inanasım bile gelmedi. Bir de o anda kullandığınız programa göre ortadaki tuşu tanımlayabiliyormuşsunuz. Yani diyelim whatsapp’tayken bastığınızda emoji, excel’deyken bastığınızda dosya aç komutu yerine gelebiliyormuş. Bunun için de Logi Options+ diye bir program indirmeniz gerekiyormuş. Hemen indirdim, iki bilgisayara da. Fakat o da ne, program fareyi görmüyor. Ne bluetooth ile ne de USB receiver ile fareyi programa tanıtamıyorum. Fare çalışıyor ama bu özelliklerin hiçbirini kullanamıyorum. Epey araştırdım, yeniden başlat, tak-çıkar, kurcaladım olmadı. Aslında paketi aldığımda işkillenmiştim, çünkü daha önce açılmış, içinden pil de çıkmadı. Youtube’da ürün videosu izleyince emin oldum. Hemen iade işlemini başlattım.

Aynı anda yenisini (yeşilini ve biraz daha pahalısını) başka bir satıcıdan sipariş ettim. O da dün geldi, onda da aynı problem var. Kahroldum! Şimdi bunu da iade edeceğim. (Bir merak: alışveriş sitesi bu iade edilen ürünün tekrar satılıp satılmadığını kontrol ediyor mu, iadelerin hesabını soruyor mu satıcıya?)

Bir Logitech temsilcisi (veya Penta Teknoloji yetkilisi) bunu okuyorsa lütfen söylesin; ben bir şeyi yanlış mı yapıyorum, yoksa bu ürünler mi hatalı?

İki cihazı kumanda eden, kalite-fiyat dengesi olan bir marka/model tavsiyesi varsa, o da çok makbule geçer ey ahali! 🙏🏻🖱️

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın