Okurluğun safhaları

Bugün 9 Ağustos, Kitap Severler günü! Hadi bugün boş kaldığımızda her zaman yaptığımız gibi telefonumuza değil, bir kitaba sarılalım. Bakalım çocukluğumuzdan, içimizde kalan kitap aşkı tekrar filizlenecek mi?

Yurtdışında yaşadığımız dönemde çocuklarım yabancı (tamam daha doğrusu Amerikan) okullarına gittiler. Düşündüm de, özellikle o küçük yaşlarda en çok üzerinde durdukları konu okuma konusu. Raz Kids adlı bir platform var, Türkiye’de de bazı okular kullanıyor. Çocuklara kitap okumayı oyunlaştırarak sevdiriyor. Okudukça kazandıkları puanlarla kendi karakterlerini oluşturuyorlar vs. Bir de haftada bir saat büyük sınıftan bir abla abi ile eşleşerek kitap okudukları bir zaman oluyordu.

Raz Kids’in sahibi Learning A-Z adlı sitede Kitap Severler Günü’nü neden kutladığımız sorusunu şöyle yanıtlamış:
Bu gün, okumaya, edebiyata, kitapların kültürü onurlandırma ve koruma gücüne, rahatlama ve zihinsel kaçış aracı sağlamasına ve okuyucuları henüz karşılaşmadıkları yerler, insanlar, kavramlar ve hikayeler hakkında bilgilendirdiğine dikkat çekmektedir.

Pazartesi günü Kitap Sevgisi hakkında paylaştığım videoya Kitap Kulübü üyelerimizden Sevgili İlhan Bağören üstad, hepimize hitap eden bu görseli paylaştı, whatsapp grubumuzda.
Ben de size sorayım; siz acaba hangi aşamadasınız?
1. Kitapları keşfetme
2. Kitaplara aşık olma
3. Kitapları bir kimlik olarak alma
4. Kitapları insan etkileşimine tercih etme
5. Kitapları katlanılmaz bir hayal kırıklığı olarak görme (kendim bir kitap yazmalıyım!)
6. Kitapsızlık
7. Kitapları yeniden keşfetme
8. Kitapları istifleme
9. Kitapları gelecek nesillere aktarma

Tartışmaya katılın