Yapay zekanın fendi beni yendi

Cuma günü üretkenlik ve verimlilik uygulamalarını kullanan kişilerin deneyimlerini ve sorularını paylaşacakları bir gruba isim bulmak için bir anket yapmıştım.

Doğrusunu söylemek gerekirse, hiç bu ankete başvurmadan “SaaS Kulübü” adını koymayı düşünüyordum. Software as a Service son yıllarda hayatımıza giren birçok bulut tabanlı uygulamayı ifade ediyor ama sanırım bana ifade ettiğinden farklı bir çağrışım yapmış olmalı ki, en düşük oyu aldı.
“Verim” bu programları kullanma amaçlarından önde gelenlerinden biri olduğunu düşündüğüm için, app yerine “uygulama” ise değerlendirdiğim başka alternatiflerdi. “Dijital Beyinler” ise söylenişi çok içime sinmeyen, yanına Kulübü eklendiğinde çok uzun olacağı için tercih etmediğim bir alternatifti. Peki bu kimin fikriydi dersiniz? ChatGPT’nin 😄
Göz ardı edemeyeceğim bir şekilde, açık ara birinci gelince, insanların neden ona oy verdiklerini anlamaya çalıştım. Biraz sıra dışı olduğu için olabilir. Gerçekten bir kulüp veya grup ismi gibi. Ama dediğim gibi içime sinmiyordu. Yine dönüp ChatGPT’ye sordum: “Yukarıdaki kulüp ismi önerilerinden “Dijital Beyinler” ilgimi çekti. Ancak söylenişi çok kolay değil ve belki biraz kulağa itici gelebilir. Bunu gidermek için ne önerebilirsin?”
Dijital Zeka Kulübü’nü önerdi. Bu da ağırlıkla yapay zekayı çağrıştırdığı için bir alternatif daha istedim. Dijital Akıl’ı önerdi “Bu isim, dijital teknolojileri kullanmayı ve üretkenlik odaklı uygulamaları merak eden, keşfeden ve geliştiren bir topluluğu” ifade ediyormuş. O söylemedi ama “akıl”ın aynı zamanda anlayış, yaklaşım gibi anlamları olduğu için hoşuma gitti.

Siz ne dersiniz, DYF Dijital Beyinler mi, DYF Dijital Akıl Kulübü mü?

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin