İş Dünyasında Gençlik

Patron olmak kulağa hoş geliyor, uzaktaki davul gibi. Bu özgürlüğün bedeli ise ağır olabiliyor. Bir işte çalışırken görev tanımınızdaki işleri yapmanız yeterli olur ama patronsanız hem üstlendiğiniz işleri hem de şirketin geri kalanını idare etmek durumundasınız. Bizimki gibi hiç durulmayan piyasa denizlerinde ise finansman başlı başına bir dert. Satış mı yapayım, operasyonu mu yöneteyim, borç-alacak mı takip edeyim…

Yaklaşık son bir aydır bir uluslararası projede yerel danışman olarak çalışıyorum. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), genç (18-35 yaş arası) girişimcilerin finansmana erişim ve know-how’a erişim açısından karşılaştıkları engelleri ele almak için bütüncül bir yaklaşım sağlayacak “İş Dünyasında Gençlik” programı başlatmayı planlıyor. Bu proje Batı Balkanlarda 6 ülkede (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Kosova) hayata geçmiş durumda. EBRD yerel bankalar aracılığıyla gençlerin sahibi veya yöneticisi olduğu şirketlerde kullandırılmak üzere 100 milyon dolarlık bir kredi hattı açmış.

Bu programı Türkiye’de açmak için bir pazar yoklaması/değerlendirmesi yapmak üzere (bana da projede yer veren) CCX firmasıyla anlaşmışlar. Biz de girişimcilik ekosisteminin paydaşlarıyla yaptığımız görüşmelerin yanı sıra siz girişimcilerin de görüşlerinden faydalanmak istiyoruz.

Ekte tahminen 10 dakikanızı alacak bir anket var. Türkiye’deki girişimcilerin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi anlamayı amaçlıyor. Bir işletmenin sahibi ve/veya yöneticisi iseniz (yaştan bağımsız), lütfen sorularımızı yanıtlayın (veya bu tanıma uyan bir arkadaşınızla paylaşın), bu sayede Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmuş olacaksınız. Tüm cevaplar anonim olarak alınacak ve yalnızca CCX içinde analiz için kullanılacak. Katkılarınız ve değerli zamanınız için şimdiden çok teşekkür ederim!

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum

Okumaya devam edin