Resim: Yan Krukau / Pexels

Ücret değil bahşiş!

Marifet iltifata tabi midir? Müşterisiz meta zayi midir?

Mayıs 2020’den bu yana her gün Linkedin’de bilgiler, raporlar, yorumlar paylaşıyorum, genellikle tasarım odaklı düşünme, yaratıcılık, davranış bilimi, inovasyon, girişimcilik, pazarlama, sürdürülebilirlik ve kültürel alanlarda. Bunları daha rahat erişilebilmesi için web sitemde de yayınlıyorum (720+ yazı), hem arşive erişimi kolay hem de konu başlıklarına göre hızlıca aratabiliyorsunuz, Linkedin’deki curcunaya nazaran.

Podcastte de 177 bölüm yayınladım ve bugünden itibaren yaz tatilindeyiz. Ama eminim ilginizi çekecek konu ve konuk vardır.

Bunlar içerik tarafı ve hiçbirinden bir gelir elde etmiyorum. Şüphesiz bu yayınlar benim tanınırlığımı sağladı ve bu sayede iş teklifleri alıyorum. Ama doğrudan bir gelir elde etmiyorum.

Bir de topluluklar var, “Kitap Kulübü”, “Notion kullanıyoruz” ve der-ya. İnsanlarla birebir iletişimde olmaktan büyük keyif alıyorum ama kolay da değil doğrusu. Hem mental yükü hem de organizasyonu var. Gerçekten sevmezsen yapamayacağın işlerden.

Şimdi Patreon’a geçerek şunu yapmış oluyorum. Benim yazılarımdan, podcastimden, topluluklarımdan gördükleri faydanın takdirini okuyuculara, dinleyicilere, katılımcılara bırakıyorum. Bu bahşişin kişisel gelişime uyarlanmış hali. Evet bu ücret değil, bahşiş!

Şunu da kabul ediyorum, bizde abonelik su, elektrik, doğalgaza endekslenmiş bir kavram. Yurtdışında bir çok dergiye veya bültene abone olma alışkanlığı var. Bizde gazeteler bile bedava. Hiç teklifsiz açıp okuyoruz, reklamlarla biraz köşe kapmaca oynuyoruz ama bilgiye bedava ulaşıyoruz. Evet benim içeriklerde reklam da yok, ama işte insanlar bilgiye para vermeye çok alışık değiller, doğal buluyorlar. Cuma yaptığım ankette Patreon destekçisi olmak için insanlar ne kadar öderler sorusuna %38 “boşuna yorulmayın kimse ödemez” demiş.

Ben ümidimi büsbütün kaybetmedim. Sizin bu konuda ne düşündüğünüzü çok merak ediyorum. Şu linkte 5 tane çoktan seçmeli, bir tane açık uçlu soru var. 5 dakikanızı almaz. Bu kadar dil döktüm yanıtlarsanız çok sevinirim.

Patreon hesabımı açtığımda bilgilendirilmek isterseniz link

Resim: Bana sadece selam göndermeyi tercih eden takipçim (temsili)

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın