İyi bak dünyana

Tarladan markete kadar gelmiş ama görüntüsü nedeniyle satılmayan ürünleri görünce ne hissediyorsunuz?

Carrefour İspanya Madrid’deki mağazalarında satılmayan ürünleri geri dönüştürmek için bir deneme yapıyor. “Sıfır Gıda Atığı Marmeladı” satılmayan portakallardan 250 gramlık kavonazlarda 0,89 Euro’ya satılıyor. Bu operasyonu üstlenen Helios adlı gıda üreticisi satılmayan domateslerden de domates sosu yapıyor.
Tabii bütün bunlar bir emek gerektiriyor, çok karlı bir iş olduğunu sanmıyorum ama önemli olan Carrefour gibi üreticilerin bu zahmete katlanması, bunu da müşterileri onları sorguladıkları, baskı oluşturdukları için yapıyorlar.

Siz alışveriş yaptığınız marketlere bu soruyu hiç sordunuz mu? Bizim gibi gelişmekte olan, şu aralar yüksek enflasyonla mücadele eden bir ülkenin aslında israfa hiç tahammülü olmaması gerekir. Yurtdışında neredeyse taneyle satılan meyve sebzeler bizde kiloyla hatta pazarda “üç kilo yapayım mı abi?” teklifleriyle satılır. Bu bolluk içinde yaşama sanrısından kurtulmazsak işimiz zor. Bu zihniyetle topyekün mücadele etmeliyiz.

Haber kaynağı: Trendwatching 

Böyle kaygıları olan insanlar Kale Grubu’nun #İyiBakDünyana şiarıyla düzenlediği “Hayata Değer Sosyal Girişimcilik Buluşması”nda bugün Müze Gazhane’de olacaklar.

Gün boyunca sosyal girişimciler ve ekosistemden temsilciler sahnede olacaklar; ortak payda, ortak fayda, sosyal fayda, etki yatırımı, iş birliği konuşulacak. Atölye çalışmaları da var. Akşam ise İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı ödül töreni var.

Linkten programı görüp hemen kayıt olabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın