İnsani Gelişme’nin öncüleri

Antroposen çağındayız, insanoğlunun dünyaya etkisinin en üst düzeye çıktığı, dolayısıyla onun geleceğine karar vereceği çağ.

Vural Bey bu sözlerle açtı ActHuman İnsani Gelişme Ödülleri törenini.
Habertürk’ten Afşin Yurdakul’un sunduğu gecede karanlığa sürüklenen dünyayı aydınlığa çıkarmaya çalışan, insanlara umut ve ilham olan kişilere ödüller verildi.

Geceye damgasını vuran, ülkemizde insani gelişme anlamında bize bir tokat atan deprem felaketi oldu. Deprem her ne kadar doğal ve varlığından şüphe duyulmayan bir olgu olsa da, onun karşısındaki çaresizliğimiz daha doğrusu göre göre savunmasız kalışımız ibretlikti. Depreme karşı önlem almakta değil ama olağanüstü bir dayanışmayla yaraları sarmaya çalışanlar ödüllerini aldılar.

İlk ödül sağlık ve kurtarma çalışanlarını temsilen bir gruba verildi. Onların gözlemleri ve anlatımları içimizi parçaladı. Dilekler aynıydı, bir daha böyle günler yaşamayalım, önlemimizi alalım.

İkinci sırada felaketlerin toplum üzerindeki etkisini en iyi bilen meslek grubu, Türk Psikologlar Derneği vardı. Başkan Cem Şafak Çukur konuşmasında depremin ertesi günü açtıkları çağrıya yurtdışından, yurtiçinden, yeni mezundan emeklilere 6000 psikologdan başvuru geldiğini, bölgeye psikososyal desteği bir iki ay değil, yıllarca sürdüreceklerini belirtti.

INGEV Danışma Kurulu yurtdışından desteğini esirgemeyen, yüzlerce gönüllüyle koşup gelen ülkelere teşekkürü de unutmamış. Yunanistan’ın Dış İşlerden Sorumlu Konsolosu Danai Vasilaki, Yunan ve diğer ülkelerin kurtarma ekipleri adına ödülünü alırken, bu felaketi unutalım ama komşuluğumuzu, dostluğumuzu unutmayalım dedi.

Sırada deprem deyince hepimizin aklına gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan İhtiyaç Haritası ve kurucularından Mert Fırat vardı. Benim de DasDas’ta kolileme yaparken şahit olduğum akın akın gelen gönüllülere ve tabii asıl sahada gecesini gündüzüne katarak çalışan gönüllülere teşekkür etti. Onun gibi sanatçılar, rol modelleri çok kıymetli.
Geceye halen bölgede olduğu için video ile katılan, bu felaketle baş eden kahramanlardan Haluk Levent’siz olur mu? İyi insanların potansiyelini en iyi şekilde kullanan, sanki çok uluslu dev bir yardım örgütü gibi olaya müdahale eden Ahbap, STK’ların yüz akı olarak da bu ödülü hak etti.
Deprem ve etkileri hayatımızda uzun sürece olacağının tespitiyle diğer başlıklara geçildi.

Sürekli Başarı ödülü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e verildi. Gerçekten Eskişehir son 20 yıldaki değişimiyle Türkiye için çok önemli ve umut verici bir model olabilir. Yılmaz Hoca benim ve birçoklarının Cumhurbaşkanı olarak görmek isteyecekleri bir kişi, ancak politika halen aklın değil (biraz da boş) hamasetin geçerli olduğu bir alan. Daha da bir şey demiyoruz, enseyi karartmıyoruz.
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Başkanı Şengül Akçar ise dar gelirli kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak ve yerel kalkınmada liderliklerini güçlendirmekte verdikleri çaba için ödüle layık görüldü.

Fidan Ataselim de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu temsilen ödülünü aldı, kadın cinayetlerinin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının ardından arttığına dikkat çekti.

Validebağ korusunun talana açılmasıyla 25 yıldır mücadele eden ve son yıllarda hukuki zaferler kazanan Validebağ Gönüllüleri de törende ödüllerini aldılar. Doğa konusu insani gelişmede belki de en ön sırada yer alması gereken bir konu tabii, onsuz biz olmayacağız.

Son olarak ise Suriye’deki savaştan ailesiyle kaçıp küçük yaşta Türkiye’ye gelen, liseyle eğitim hayatına başlayan yaşadığı acılardan ve psikolojik sorunlardan girişimci olarak çıkan Jin Davod ödülünü aldı. Peace Therapist Arapça konuşan insanlarla psikologları bir araya getiren bir platform.

Gecede ödülleri takdim eden çok değerli konuklar vardı TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez, Kagider Başkanı Emine Erdem, İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman gibi…

Gece tüm unsurlarıyla çok güzel planlanmıştı, bize hayatta önemli kavramları ve bunun için birşeyler yapmamız gerektiğini tekrar hatırlattı. Başta Vural Bey ve kimi yazsam eksik kalacak tüm INGEV ekibine çok teşekkür ederim.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin