DYF Kitap Kulübü Nisan ayı buluşması

Yaşamın anlamının insan için mutlu olmak olduğunu ve bunun da “doğa”yla barışık olarak yapılabileceğini düşünüyor musunuz? O zaman bir bakın, siz Stoa’cı olabilirsiniz 😊

Stoa’cı deyince tarihte Stoa isimli bir filozof aramayın. Zira bu akımın kurucusu Kıbrıslı Zeno. Ancak zaman içinde bu düşünce okulunun bir tek bir insana indirgenmemesi için Zeno’nun Atina Agorası’nın KuzeyBatısı’nda ders verdiği Stoa Poikile’ye ithafen bu isim benimsenmiş. Stoa ise Yunan şehirlerinde çok rastlanılan bir mimari alan. Bildiğimiz büyük sıra sıra sütunlarla çevrili tapınaklarda, bina ile sütunlar arasında kalan galeriye, sundurmaya verilen ad. Burada savaş ganimetleri veya resimler sergilenirmiş, bir nevi müze/sergi galerisi gibi düşünebiliriz sanırım.

Stoacılık hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz, Kitap Kulübü’müzün Pazartesi günü Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde yayınlanacak 28.buluşmasından bir derlemeyi dinleyebilir ve sonrasında Ryan Holiday’in Stoacı’nın Günlüğü adlı kitabını okuyabilirsiniz.

Nihayet biz de kitap kulübünde seçimimizi yaptık. Yine epey çekişmeli ve sonuçları merak edilen bir oylama oldu. Okuyacağımız kitaplar sırasıyla:

📙Zaman Yaratmak – Jake Knapp & John Zeratsky (Mayıs’23)
📕Başarısızlığa Övgü – Mahfi Eğilmez (Haziran’23)
📘Mülksüzler – Ursula K. Le Guin (Temmuz’23)
📗Beyin ve Bağırsak – Dr. David Perlmutter (Ağustos’23)

Hep bu kitap paylaşımlarını görüyor, imreniyor, okuyamıyorum diye hayıflanıyorduysanız, işte size fırsat!
Sizin gibi düşünüp bu kitap kulübü sayesinde okuma alışkanlığı kazanan arkadaşlar arasına katılın.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın