Büyük bir potansiyelden daha ağır bir yük yok!

Bu söz Peanuts’ın yaratıcısı Charles Schulz’a ait. Çocukluk odamda Snoopy’nin iki dev posteri vardı, Amerikan Pazarı’ndan aldığım. 80’lerin başında Türkiye’de pek bilinmezdi, benim de İzmir Amerikan’a giden ablam olmasa haberim olmayacaktı, o yaşlarda anlamına pek eremediğim ama çizgilerini sevdiğim bu bilge karikatür serisinden.

Hayatının bir noktasında bu duyguyu hissetmişsinizdir, ya kendiniz ya da çocuğunuz adına. (Peanuts karakterlerinden) Linus etrafındaki herkesin onun onur listesine girememesinden ne kadar üzgün olduğundan yakınıyor. Çünkü o potansiyelini heba ediyormuş.

En büyük soru işte; o potansiyel ne ve onu nasıl ölçeceğiz?

Kızım bu yıl LGS’ye giriyor. Öğretmenlerinden tek duyduğumuz bu, daha iyi olabilir, o potansiyeli var.
Biz de ona; “kızım kaç puan alacağın, hangi okula gireceğin senin kıymetini belirlemeyecek, yapabileceğinin en iyisini (yani potansiyelini) yaptığına kani isen gerisini düşünme” diyoruz.

Ama ben de düşünüyorum: Gerçekten hak ettiğim (!) kazancı elde ediyor muyum? Harcadığım çabanın karşılığını alabiliyor muyum? Yeterince çaba harcamıyor muyum, yoksa kapasitem mi bu?

Bu sorular bazen aklıma üşüşse de, ben kızıma verdiğim tavsiyeyi ve Abraham Maslow’un şu sözünü kendime kılavuz biliyorum.

“Eğer kasıtlı olarak olabileceğinizden daha azını olmayı planlıyorsanız, o zaman sizi hayatınızın geri kalanında derinden mutsuz olacağınız konusunda uyarıyorum.

Yaklaşık 5 yıl önce kurumsal hayatı bu yüzden bıraktım. Benden istenenden, beklenenden daha fazlasını yapabileceğime inanıyordum. Daha fazla kişiye bir faydam dokunabileceğini, üzerinde çalışacağım işlerin bana daha fazla heyecan ve keyif verebileceğini hayal ediyordum. Çok iyi bir gelir ve yan haklardan vazgeçtim ve daha azına razı oldum, ama kesinlikle hayatıma kendim yön verdiğim için daha mutluyum ve içim rahat.

Kendi işini yapmak ve kendi ayakları üzerinde durmak hiç kolay değil ama zaten zorlanmazsanız hiçbir şeyden zevk alamazsınız. Oynadığınız bir oyun sizin için çok basitse hiç zevk almazsınız, oynamayı bırakırsınız. Başedemeyeceğiniz kadar zorsa da motivasyonunuzu yitirir, sürdüremezsiniz. Tam zorlayıcı kararda ise, kendinizi geliştirirsiniz, akıştasınızdır. 😉 

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin