Resim: Müşerref İkizoğlu / Pexels

Torun ittifakı

Droga 5 isimli Amerikalı reklam ajansı 2008’de Obama’nın Başkanlığı kazanması için çalışırken bir içgörü arıyormuş. Florida’nın 2000 ve 2004’teki seçimlerde Bush’un seçilmesinde Cumhuriyetçiler için kritik önemde olduğunu, bunu değiştirmenin ihtiyaç duydukları farkı yaratabileceğini biliyorlarmış.
Buldukları içgörü, Florida’nın neredeyse hiç düşünmeden Cumhuriyetçilere oy veren kısmının, yaşlı emekli Yahudi nüfusu olduğuymuş. Tabii Hussein Barack Obama, adının Müslüman çağrışımıyla ve üstüne üstlük siyahi oluşuyla Yahudi amca ve teyzelere hiç de sempatik gelmediği ortada.
Bu içgörüyü bir fikre dönüştürebilmek için onları yakından incelemişler. Bakmışlar ki, dinledikleri tek grup insan, onlar için her şeyi yapacakları; torunları!

Fikir böylece doğmuş. Halihazırda Obama yanlısı bir grup olan torunlarının neden Obama’ya oy vermeleri gerektiği konusunda eğiterek Florida’ya gidip büyükanne ve büyükbabalarını ikna etmelerini sağlamaya karar vermişler.
Sonra Yahudi komedyen Sarah Silverman’ın bu torunlarla konuştuğu bir reklam filmi çekiyorlar. Kampanyanın adı “The Great Schlep!” Schlep ibranice’ye Almanca’dan geçmiş, sürüklenme/çekme anlamına geliyormuş (bizim şilep kelimesinin nereden geldiğini de çözdük).
Reklam 1.25 milyon genç tarafından izleniyor ve kampanyayla 25.000 genç, Florida’daki büyükanne ve büyükbabalarını ziyaret edeceğini taahhüt ediyor. Ama kampanyanın viral olmasıyla, bütün medyanın bu matrak videonun peşine takılmasıyla nihai etkisi bunun da üzerinde oluyor.

Neticede o seçimde 320.000 yaşlı Yahudi Obama’ya oy veriyor ve Obama Florida’yı 170.000 oyla kazanıyor.

İnsan merak ediyor; bizde böyle hesaplar yapılıyor mu, içgörüler yakalanıyor mu, tabiri caizse güdümlü mesajlar kullanılıyor mu? Sözkonusu dedeler, ninelerse sosyal medya onların yakınından bile geçmez ama torunlar çalışabilir, ne dersiniz?

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin