Müzelik bir haftasonu

Geçtiğimiz hafta müzecilik haftasıymış Hollanda’da. Müzeler Derneği insanları müzeyi daha sık ziyaret etmeye teşvik etmek için bir kampanya yapmış. Hafta boyunca kartınızı başka birine ödünç verebileceğinizi ve kapıda kartın kime ait olduğuna bakılmayacağını duyurmuş.

İyi fikir: Sizin de üyelik kartıyla hizmet verdiğiniz bir işiniz varsa, böyle paylaşımlara imkan verip, potansiyel müşterilerinize de deneyim yaşatabilirsiniz.

Bizde Müzeler Haftası her yıl 18-24 Mayıs tarihlerinde kutlanıyor. Ne tür kampanyalar olur bilmiyorum, geçmiş yıllarda bazı müzeler ücretsiz oluyordu. Ben de bir müze deneyiminden bahsetmek istiyorum.

Gazhane’de açılan müze açık hava ilanlarını görüp oğlumla ziyaret etmeye karar vermiştim. 1 Nisan’da gittik. İklim müzesi gerçekten çok güzel hazırlanmış iki ayrı binada devam ediyor, eski havagazı fabrikası için bu konseptin yapılması da çok isabetli olmuş tabii. Multimedya kısımları da var, orman yangınlarının ürkütücü seslerini yangının ortasında kalmış gibi dinleyebiliyorsunuz mesela surround sistem gibi ses veren bir tasarımda. Tek eleştirim, sokaktaki insan için (ben de dahilim buna) fazla sofistike kalmış, bir bilim ansiklopedisini panolara yerleştirmişler gibi. O uzun uzun ağdalı, rakamlarla, bilimsel açıklamalarla dolu yazılar çocukları hepten pas geçiyor. Tabii hedef kitlesi çocuklar değildir belki ama onlar için de bir kısa tur iyi olurmuş.

Ama oğlum için asıl eğlence enerji konulu Bilim Merkezi’ndeydi. Çok güzel hazırlanmış istasyonlar var, mekanik parçaları harekete geçirdiğiniz ancak maalesef bazıları işlevini yitirmiş, sanırım hor kullanımdan veya bakımsızlıktan. Bir eksik de bizim ziyaret ettiğimiz saatte içeride bir görevli olmamasıydı. Belki eğitim fakültesinden öğrenci gençlere hem iş imkanı sağlanabilir hem de çocuklar daha bilinçli şekilde kullanabilirler mekanizmaları. Belki her yarım saatte bir gruplar halinde gezdirilebilir. Bir süre de serbest zaman tanınabilir, bilemiyorum. Çok değerli üstelik ücretsiz bir hizmet doğru işletilmemekten zarar görmesin dilerim, yetkililere hem teşekkür etmek hem bu ricamı iletmek istiyorum.

İstanbul’da yaşıyorsanız bence yarın ya da Pazar günü siz de çocuğunuzu alıp gidin, bilgisayar başından kalktığına pişman olmayacak. Üstüne de bir 🍨, yine Gazhane’nin içinde Bilim Merkezi’nin tam karşısındaki Beltur Dondurma gayet başarılı.

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin