Oyunla doğal öğrenme

Cuma günü için eğlenceli ama o kadar da bilgilendirici bir video ayarladım.

Mark B. Rober, Amerikalı bir YouTuber, mühendis, mucit ve eğitimci. Onun, Zihni Sinir buluşları, dolandırıcı ve hırsızlardan intikam alan glitter bombası gibi ağır mühendislik içeren şakaları veya çocuklar için mühendislik/bilim eğitimi üzerine YouTube videoları ile karşılaşmış olabilirsiniz. YouTube’dan önce Rober, dokuz yıl boyunca NASA’da mühendismiş ve yedi yılını NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki Curiosity gezgini üzerinde çalışarak geçirmiş. İçindeki çocuğu beslemeye devam eden zeki ve yetenekli bir yetişkin diyebiliriz.

Onun bir TED konuşmasından bir alıntı yaptım, üşenmedim altyazı da yazdım. Konuşmasının başlığı “The Super Mario Effect” yani oyun sayesinde nasıl beyninizi daha fazla öğrenmeye teşvik edebileceğinizi anlatıyor. Bunun için bir görevi kağıt üstünde talimatlarla yaptırmak veya oyun haline getirmeyi espirili bir şekilde anlatıyor.

Öğrenmeyi bir oyun haline getirdiğinizde ve kazanımınızı (öğrenme amacını) oyunu tamamlamaya bağladığınızda, başarısızlık korkusu ortadan kalkıyor, öğrenme doğal bir hale geliyor.

Hayatta hedefimize engelsiz yürüyeceğimizi hayal ediyoruz, öyle olsun istiyoruz. Ama kontrolümüzde olan veya çoğunlukla olmayan, onca çeldiriciyle, sorunla boğuşmak durumunda kalıyoruz. Ama sondaki o bayrak bizim için ne kadar cazip hale geldiyse (değerlerimize, yaşam amacımıza hitap ediyorsa, onu ne kadar arzuluyorsak) o ölçüde mücadele ediyoruz ve yılmıyoruz.

Peki siz kendiniz veya bir başkası için hangi işi oyun haline getirdiniz veya getirebilirsiniz? Yorumlara yazarsanız hepimize ilham vermiş olursunuz.

Oyun hakkında diğer yazılarıma ve podcast bölümlerine göz atmak isterseniz.

Tartışmaya katılın