Hristiyan mahallesinde seccade satmak

Haroon Mota isimli maratoncu İngiliz vatandaşı pandemide eve kapanmış olan Müslüman cemiyetine moral vermek ve canlandırmak için Instagram’da Müslüman Doğa Yürüyüşçüleri (Muslim Hikers) adında bir hesap oluşturmuş. O günden bu yana yüzlerce kişiyle doğa yürüyüşleri düzenliyorlarmış. Katılımcılar Müslüman ağırlıklı olsalar da, grup her kesimden ilgi görüyormuş. Hatta TRT World’de Ramazan’da yaptıkları yürüyüşü haberleştirmiş. Harun Ramazan’da sadece dinlenip ibadet edilmez, insanlar hobilerini sürdürebilirler diyor. Konuşmalarından anladığım kadarıyla İslam’dan çekinilmemesi gerektiğini anlatma, “biz de buradayız bizi de görün” deme çabasında bir aktivist.

Ancak sosyal medyada paylaştıkları görüntülerinden rahatsız olanlar var ve yüksek perdeden konuşmaktan çekinmiyorlar, maalesef ırkçılık, ayrımcılık her yerde. Buradan vazife çıkaran spor ürünleri perakendecisi Wiggle ve Adidas’ın yürüyüş ürünleri markası TERREX onları destekleme kararı almış. Tam bir tasarım düşünmesiyle yürüyüşlerde namaz vakitlerinde onlara kolaylıklar sağlayabileceklerini bulmuşlar. Bazı yürüyüş güzergahlarında kıble’yi gösteren işaretler yerleştirmişler, bununla da kalmayıp Adidas özel bir seccade hazırlatmış. Hatta sabit dursun diye köşelerinde taş yerleştirecek küçük cepler bile varmış. Bunları da İslami sanatla uğraşan QM adlı bir tasarım şirketiyle yapmışlar.

Bu ince düşünceleri ve uygulamadaki özeni kıskanıyorum. Markalar açısından, azınlıklara verilmek istenen bir ticari mesaj kaygısı bile olsa, (tepkilere bakıldığında) bunun da kendilerine bir maliyeti olabileceği açık, bunu göze alarak bir duruş sergilemeleri, cesaret göstermeleri değerli.

İngiltere’deki bu Müslüman vatandaşlara da imrendim doğrusu. Neşe içinde doğayla mücadelenin keyfini çıkarıyorlar, kendileri (can sıkıcı bir azınlık tarafından olsa da) ayrımcılığa uğruyorlar belki ama onlar da ne kadına şiddet yasasını değiştirme peşindeler, ne kadınları evde tutma… Aksine o aktivitelerin sadece beyaz veya Hristiyan vatandaşlara özgü olmadığını eylemleriyle beyan ediyorlar. Bu bağlamdaki tek “dertlerini” de Wiggle ve Adidas çözmüş görünüyor. Darısı başımıza mı diyeyim, ne diyeyim bilemedim.

Haber kaynakları: Trendwatching, BBC ve TRT World

Tartışmaya katılın