Resim: Aideal Hwa / Unsplash

Yapay zeka senaryoları

Hani uçağın nasıl uçtuğunu, televizyonun dalgaları nasıl görüntüye çevirdiğini aklımız almıyor ama kullanıyoruz ya, zekanın yapayı da oraya vardı.

Yapay zeka üzerine benzin dökülmüş alev gibi bir anda öyle parladı, yayıldı ki, bir sonraki hamle Vitra’nın yeni klozet serisinden gelse şaşırmayacağım. (Demiştim ki Dr Işıl Top-Martinez’in paylaşımında gördüm, almışlar Smart Toilet patentini)

Microsoft’un 365 Copilot’unun tanıtım filmini izledim. Doğrusunu söylemek gerekirse Microsoft uçak yapsa yemin billah binmem. Kesin çakılır. Ama işte şimdi paşa paşa oturacağız karşısına, office word, powerpoint, excel kullanmayıp ne yapacağız? Çıkarabilecekleri arızaları düşünemiyorum. Ama diyelim ki bu işi de düşe kalka kıvıracaklar, o zaman şöyle şeyler olacak herhalde.

E-postaları biz yazıyorduk, şimdi sanal asistanımıza cevaplatmaya başlıyoruz. Tabii sonra yazan da biz olmayacağız. Onlar kendi aralarında yazışacaklar, bundan bizim haberimiz olmayacak gibi görünüyor. O zaman bize gerek kalacak mı bilmiyorum ve tabii bunu ilk kim fark edecek sizce?

Yapay zekayı bir gün birisi sinir sistemimize bağlayacak. Ve istemsiz yaptığımız nefes alma gibi, ayak, kol, el gibi organlarımız kendiliğinden çalışacak, hangi işi yapmamız gerekiyorsa. Robot yapmaktan da kendimizi kurtarırız, iskelet, kas her şey hazır zaten. Yıkanmak için bile düşünmeyeceğiz belki, veya uykuda yıkanacağız, en uygun su sıcaklığında ve yavaşlıkta uyanmadan.

Yemek yemek için de vakit kaybetmeye gerek yok, bize en gerekli protein, kalsiyum ve yağı karışımını içtiğimiz çayın, kahvenin içine bluetooth’tan gönderecek yapay zeka asistanımız (bu mantıksız mı geldi, öncekiler mantıklıydı yani).

Kalan zamanda ne mi yapacağız? Metaverse’te alp dağlarında kayak yapıp, Messi’yle halı saha maçı yapacağız tabii.

Elveda insan evladı, hoş geldin insane-evladı! 😝

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin