Kitap Kulübü dayanışma ağı

Bu akşam DYF Kitap Kulübü’müzün 26.buluşması var, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık kitabını konuşacağız.

Kitap Kulübü’müzün bir WhatsApp grubu var, sadece kitaplarla ilgili bilgiler, notlar paylaştığımız. “İyi haftalar” veya özel günler mesajları bile paylaşmıyoruz, mesaj yorgunluğu yaratmaması adına. 500’e yakın üye de buna riayet ediyordu. Ancak 6 Şubat itibariyle grup doğal olarak deprem yardımlaşma ağının bir uzantısı haline geldi. Hiçbir politik mesaja girmeden, görüntüler veya haberlerden arınmış şekilde sadece yardım çağrıları ve yanıtları paylaşıldı.

Dün özelden aldığım bir mesaj ise beni çok duygulandırdı. Kitap Kulübü ve der-ya topluluğumuzun üyesi bir arkadaşım, yine grupta yapılan bir çağrıdan etkilenip, kitap, kırtasiye ve oyunlardan oluşan 4 koli hazır etmiş. Bana şu notu iletti.

“…Bana ilham veren kulübümüzün deprem esnasındaki çalışmaları oldu,
Sana da anlattığım gibi, bizim grupta sadece gördüğüm bir bilgiyi iş arkadaşlarım ile paylaşmam, deprem bölgesindeki bazı depremzede arkadaşlarının korunaklı ve sıcak bir fabrikaya sığınmasına, karınlarının doymasına sebep oldu.
Bunun dışında da sayısız çaba gördüm, bu felakette somut “Değer Yaratıldığını” gördüm.
Önce seni tebrik ederim vesile olduğun için, sonra da tüm gayret gösteren arkadaşlar için bu yardımı yapmak isterim, yerini bulacağına şüphem yok…
(5 kutu oyun, 4 kutu hamur, 2 kutu kırtasiye seti, 8 kutu boya, 25 kurşun kalem, 150+ çocuk kitabı)”

Arkadaşımın ismi bende saklı, bir de çağrının sahibi, Adıyaman’a bu kolileri ulaştıracak olan arkadaşım biliyor. Böyle de erdemli bir arkadaş, adı bilinsin istemedi.

Ama şimdi bunu burada paylaşmamın ardında iyi bir niyet var. Acaba biz de kitap kulübü olarak, yıl boyunca isteyenlerin katılacağı bir havuz oluşturup, her ay deprem bölgesinde bir okul seçip, böyle çocuk kitapları armağan etsek mi diye düşündüm. Eh, turşucunun ikramı turşu suyu olur. 😊

Siz de bu akşam (her ayın son Çarşambası olduğu gibi) saat 21:00’de Zoom üzerinde yapacağımız buluşma da dahil olmak üzere, kitap kulübümüze katılmak isterseniz linkteki (sayfanın en altındaki) formu doldurup, gelen e-postaki adımları izleyerek whatsapp grubuna ve web sitesindeki üye alanına erişebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin