Markaların afetle imtihanı

Bilmiyorum bu yapacağım bir tür “cadı” avcılığı mı, “merhem olmayan şirket taziyesi” ifşası mı?

Özel günlerde mesaj yayınlamayan şirketlere tepki göstermem. Otomatiğe bağlanmış şekilde dini ve milli bayramlarda ve hatta 10 Kasım’da mesaj yayınlamaları veya yayınlamamaları beni çok da alakadar etmez. Takip edenler bilir hep dile getiririm; şirketlerin özel günlerde bir kez yayınlanacak filmler için prodüksiyon ve medya bütçesi ayırmaları bana israf gelir. O fonların toplanıp kolektif şekilde filmse film çekilmesi ama büyük prodüksiyonla kaliteli, kalıcı bir eser ortaya konulması, ya da örneğin burs fonu gibi fayda yaratılacaksa, o şekilde kullanılması taraftarıyım.

Tabii bir şirketin benim tercihimi kazanması için ürettiği ürünün nitelikleri, sürdürülebilirlik politikaları/tercihleri, çalışanlara, tedarikçilerine ve kamuya karşı yükümlülüklerini nasıl yerine getirdiği önemli.

Ama kriz anlarındaki tavırları; toplumsal olaylar karşısındaki veya afetlerdeki tutumları bir müşteri olarak beni daha çok ilgilendiriyor. Çünkü kriz anı gerçek karakterini ve düşünce/hareket tarzını daha net ortaya koyuyor. Tercih kullanarak ekonomik destek verdiğim bir işletmenin benim değerlerim doğrultusunda hareket etmesini bekliyorum. Tabii ki etmeyebilir, o zaman ben de onları tercih etmem. Sistem böyle yürümeli.

Selin Sayar Hanım (profilinden paylaşımını görebilirsiniz) Starbucks’ın bir taziye mesajı yayınlamamasından rahatsız olduğunu belirten bir paylaşım yapmıştı. Dönüp Alshaya Group sayfasına baktığımda “büyük üzüntü içinde olduklarını” belirten bir mesaj yayınladıklarını gördüm. Ama gözleriniz bu üzüntü karşısında ne yaptıklarını boşuna arar. 3 gün geçmiş ve başka bir hareket yok. Amiyane tabirimi mazur görün ama “yaralı parmağa işemez” durumu.

Not: Dün akşam artan baskıyla bir açıklama yapmışlar, “yoldayız… takip ediyoruz…” Basra harap olduktan sonra…
Netflix’in uzun süren sesizliğini de fark etmemiştim, onlar da hemen bir mesaj yayınlayıp gevelemişler; ilk günden beri uğraşıyorlarmış, öyleydi de niye 3.5 gün beklediniz paylaşmak için?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin