Bilimseverlerin deprem dayanışması

Hayatta en hakiki mürşit (kılavuz) ilimdir fendir, ilim ve fenden başka yol gösterici aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir.

Dün Türkiye’de “bilimsever” bilim iletişimini kendine dert eden, üstlenen youtube kanalları ortak bir yayın eşliğinde bir yardım kampanyası başlattılar. Birkaç saatini izledim. Yüzyılın dehası Atatürk’ümüzün bu sözünün hakkını veren genç ve ihtiyar delikanlıların ekranı doldurduğu akıl dolu konuşmaları dinledim. Fırsat bulduğunuzda dinlemenizi ve büyük küçük demeden maddi destek vermenizi arzu ederim.

Beni mutlu eden kısmı hem böyle insanların çokluğunu hem de bir araya geldiklerini görmek. Bir resimde iki erdem; bilim ve işbirliği!

Birçok insan depremin tahmin edilebilir olup olmadığını merak ediyor. Tahmin edilebilir mi, kim tahmin etmiş, nasıl etmiş, neye bakmış vs vs… Yayına katılan TeknoSeyir’den Levent Pekcan’ın tespitini de paylaşamadan geçmeyeyim. Biz önlemimizi alalım, sağlam binalar yapalım, gerisinin ne önemi var? İster tahmin edilsin ister edilemesin. Evrim Ağacı’ndan Çağrı Mert Bakırcı-Taylor da az önce benzer bir konuya değindi. Deprem tetiklenebilir mi? Bu soru da çok boş bir soru, öyle olsa ne yapacaksın? Yine bunun çaresi sağlam bina yapmak veya binaları sağlamlaştırmak. Amerikan gemisi geliyormuş, ondan oluyormuş! Savaş mı açacaksın Amerika’ya, böyle bir ihtimal varsa? Her gemi geldiğinde sokakta mı yatacaksın?

Youtube’a girin, DEPREM DAYANIŞMA YOUTUBE ORTAK YAYINI yazın, bilgilenecek ve umut bulacaksınız.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın